За майже десять років Україна вперше представить власний павільйон на Biennale Architettura 2023 під назвою "Before the Future" (Перед майбутнім). Рішення про участь ухвалено Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Презентація проекту відбулась за участі заступника Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергія Деркача, комісарки павільйону Мар'яни Олеськів та кураторів павільйону – Олексія Петрова, Ірини Мірошникової та Бориса Філоненка.
Для України участь у Бієнале важлива, щоб тримати питання війни на міжнародному порядку денному, не припиняти нагадувати світові про незаконне вторгнення. Архітектурна виставка допоможе залучити до відновлення найкращих фахівців з усього світу, спробувати знайти ефективні архітектурні рішення для відбудови.
Не менш важливо, що Бієнале – це майданчик для презентації українських архітекторів та митців.
Тема українського павільйону — "Before the Future" (Перед майбутнім) є відповіддю на загальну тему цьогорічного Бієнале архітектури — "The Laboratory Of The Future" (Лабораторія майбутнього).
Програма України буде представлена відразу на двох локаціях, у Джардіні та Арсенале:
Перша локація – це приміщення з низькою стелею, яке збере відвідувачів під укриттям та надасть можливість для зустрічей тимчасових спільнот і презентацій спільних висловлювань.
Друга – це відкритий простір, в якому акцентується увага на наших відносинах з землею. «Війна повернула нас до тісних зв’язків з землею. Вона нас захищає, укриває, годує та об’єднує. Ще з часів Середньовіччя на території України споруджували оборонні земляні споруди – Змієві вали. Минулого року вони допомогли зупинити ворога на Київщині», – йдеться в описі проекту.
На цих двох локаціях, у різний час, протягом всієї бієнале українська архітектурна спільнота розповідатиме історії зсередини свого парадоксального контексту, розділяючи український досвід з усім світом. Це буде відкрита програма, сценарій якої розвиватиметься протягом півроку, а архітектори представлятимуть свої висловлювання в різний час і за допомогою різних форматів.
За словами кураторів павільйону, вибір проектів для участі пов’язаний зі зміною ставлення до простору та життям в умовах постійної загрози з неба. Тому зараз простір сприймається як той, що може забезпечити захист, де можна ділитись історіями, слухати, вчитись, радіти та цінувати всіх, хто навколо нас.
Загалом над публічною програмою, що буде незабаром представлена у розгорнутому форматі, працюватиме понад 30 українських архітекторів і представників інших дисциплін.