12 лютого відбулося Чотирнадцяте засідання керівного комітету Програми з управління державними фінансами в Україні (EU4PFM). У заході взяли участь представники Міністерства фінансів України, Державної митної служби України, Державної податкової служби України та міжнародні експерти з цифрового розвитку та державного внутрішнього фінансового контролю, з податкових і митних питань.
Під час засідання учасники обговорили поточний стан реформування податкової і митної сфер та системи управління державними фінансами України за останнє півріччя й окреслили пріоритети на 2025 рік у межах виконання Проекту EU4PFM.
Відкриваючи зустріч, перший заступник Міністра фінансів України Денис Улютін подякував фахівцям Представництва ЄС та EU4PFM за плідну співпрацю у впровадженні реформ та приведенні українського податкового і митного законодавства та системи фінансового контролю у відповідність до європейських норм.
«Уже 3 роки Україна реформує публічні фінанси в умовах повномасштабної війни. Йдеться не про «косметичні», а про фундаментальні трансформації інституцій та процесів. Вагомим результатом нашої спільної роботи з командами Європейської Комісії, Представництва ЄС і Проекту EU4PFM є добре налагоджена інституційна та законодавча база управління публічними фінансами. Наші зусилля на шляху до вступу України до ЄС відзначила Європейська Комісія за результатами скринінгу у сферах управління публічними фінансами та фінансового контролю», – наголосив Денис Улютін.
Він зазначив, що наразі триває відновлення середньострокового бюджетного планування на державному і місцевому рівнях. Уже розпочато підготовку Бюджетної декларації на 2026-2028 рр. та створення необхідних процедур для розробки Середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій, що стане частиною Бюджетної декларації. На фінальному етапі перебуває розробка сучасної ІТ-системи для планування та моніторингу виконання державного бюджету, що посилить спроможності всіх учасників бюджетного процесу.
Перший заступник Міністра фінансів зауважив, що Мінфін продовжує розвивати державний внутрішній фінансовий контроль (ДВФК) і гармонізувати митну ІТ-систему та митне законодавство України з нормами ЄС відповідно до затвердженого Стратегічного плану цифровізації митниці до 2026 року. Також триває робота над проектом нового Митного кодексу України.
«Найближчим часом ми розпочнемо оновлення комплексної Стратегії реформування системи управління державними фінансами та стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі з урахуванням кращих практик ЄС. Ці кроки з гармонізації законодавства України із законодавством ЄС є міцним підґрунтям для вступу України до ЄС», – резюмував Денис Улютін.
Зі свого боку Генрік Вітфельт, керівник відділу державного фінансування, підтримки бізнесу та соціальної політики Представництва ЄС в Україні, відзначив значний прогрес, досягнутий за останні роки, та підкреслив важливі результати у всіх сферах Програми.
«Зараз ми рухаємося вперед із чітким порядком денним на шляху України до членства в ЄС. Восени вже відбулися скринінгові зустрічі, і ми очікуємо на звіти за їхніми результатами, а також на початкові та потенційні проміжні орієнтири, затверджені Радою Європи. Ми з нетерпінням чекаємо можливості детально їх проаналізувати і сподіваємося, що Проект і надалі підтримуватиме Україну у впровадженні рекомендацій та досягненні проміжних результатів скринінгового процесу», - зазначив Генрік Вітфельт.
Під час засідання Керівного комітету EU4PFM сторони окреслили пріоритети на 2025 рік у межах реалізації Проекту EU4PFM: