• In English
 • Міненерго: Україна досягла прогресу в енергетичних реформах
  Міністерство енергетики України, опубліковано 24 листопада 2023 року о 17:38

  Навіть під час війни Україна демонструє кращі результати у реформуванні енергетики, ніж інші партнери, які перебувають у більш вигідному становищі. Таку позицію озвучила заступник генерального директора Генерального директорату «Енергетика» Європейської Комісії Мехтільд Версдорфер під час засідання Робочої групи високого рівня з інтеграції енергетичних ринків України та ЄС.

  Зокрема, європейські партнери звернули увагу на досягнення Україною значного прогресу в адаптації законодавства, насамперед REMITу, виконанні умов сертифікації оператора системи передачі України та його приєднанні до ІТС механізму, а також статусу повноправного члена в ENTSO-E, вжитті необхідних заходів з метою лібералізації українського ринку електроенергії та налагодженні взаємовигідної торгівлі електроенергією.

  Українську сторону на онлайн-зустрічі представляв заступник Міністра енергетики України з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков.

  Також у зустрічі взяли участь директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артур Лорковський, представники Єврокомісії (DG ENER та DG NEAR), ENTSO-Е, НКРЕКП, АТ «Оператор ринку», НЕК «Укренерго» та інших.

  «Наша головна мета полягає в тому, щоб успішно виконати всі заходи, визначені Дорожньою картою з інтеграції ринків електроенергії. Ми докладаємо всіх зусиль для її імплементації попри виклики, спричинені російською агресією. Маємо прискорити роботу над впровадженням необхідних технічних і регуляторних рішень для розширення спроможності експорту-імпорту електроенергії з ЄС та забезпечити гнучкість наших енергосистем», - наголосив Ярослав Демченков.

  Він подякував європейським партнерам за надану допомогу, яка дозволила підготувати енергетичну систему до опалювального сезону, а також завершити ремонтну кампанію енергетичної інфраструктури. Заступник Міністра відзначив роботу Фонду енергетичної підтримки України, створеного за ініціативи Міністра енергетики України Германа Галущенка та єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон, як ефективного інструмента у підвищенні стійкості енергосистеми.

  Маркус Ліппольд, керівник групи з питань енергетики відділу розширення Європейського Союзу (DG NEAR), своєю чергою поінформував про заплановану DG NEAR роботу для оцінки проведеного Урядом України скринінгу на відповідність EU acquis, яку буде презентовано наприкінці березня 2024 року.

  Також під час зустрічі обговорювались питання виконання заходів Дорожньої карти інтеграції ринків електричної енергії України та ЄС. Зокрема були детально розглянуті питання транскордонної торгівлі електроенергією, набуття НЕК «Укренерго» повноправного членства в ENTSO-E, спільного скоординованого розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів на майданчику Joint Allocation Office (JAO), приєднання до ITC механізму, здійснення кроків, необхідних для об’єднання ринків (market coupling), питання роботи балансуючих платформ, а також імплементації законодавства про прозорість на оптових ринках електроенергії (REMIT), посилення ролі та незалежності регуляторів та розвитку співпраці з ACER.