• In English
 • Міненерго щодо корпоративного реформування державних операторів системи розподілу електроенергії
  Міністерство енергетики України, опубліковано 13 березня 2024 року о 19:11

  Зважаючи на те, що у деяких засобах масової інформації почали з’являтися матеріали про те, що через зміну наглядових рад державних операторів системи розподілу електроенергії, які входять до складу державної компанії «Українські розподільні мережі», нібито втрачено державний контроль над ними, і, враховуючи той факт, що жодного запиту на отримання коментаря Міністерства енергетики на цю тему не надходило, вважаємо за потрібне надати позицію з цього приводу.

  Згідно з вимогами Закону України «Про акціонерні товариства» наприкінці 2023 року у державних операторах системи розподілу електроенергії (ОСР) відбулися процедури обрання наглядових рад, які мають складатися як з представників держави, так і незалежних членів. Йдеться про компанії «Харківобленерго», «Черкасиобленерго», «Хмельницькобленерго», «Миколаївобленерго», «Запоріжжяобленерго», «Тернопільобленерго».

  З метою впровадження практик кращого корпоративного управління, мінімізації монопольного впливу та відповідно до вимог зазначеного Закону кількість незалежних представників у наглядовій раді товариства, у статутному капіталі якого частка держави складає 50 і більше відсотків, має становити більшість членів наглядової ради. Тобто більшість незалежних членів у складі наглядових рад є прямою вимогою законодавства, а ніяк не втратою державного контролю.

  Це необхідно для боротьби з корупцією, відкриває можливості для подальшого оновлення управління компаніями, їх модернізації, що є надзвичайно важливим для стабільного та безперебійного електропостачання, особливо в умовах війни.

  Реалізація цього принципу вже на практиці доводить правильність відповідного корпоративного управління, хоча, починаючи цю корпоративну реформу, ми очікували на спротив різних бізнес структур, які десятиріччями використовували ці активи задля своїх інтересів. Відтепер державницькі інтереси у пріоритеті. Держава повертає фактичний контроль над державними ОСР, і цей процес уже незворотний.

  Нагадаємо, що важливою складовою роботи АТ «Українські розподільні мережі» є єдина технічна політика та уніфікація системи управління, що сприятиме посиленню ефективності роботи компаній і надійності надання послуг споживачам, а загалом - посиленню енергетичної безпеки держави.