• In English
 • Міненерговугілля активно працює над організаційно-технічною імплементацією реформованого ринку електричної енергії

  Міненерговугілля активно працює над організаційно-технічною імплементацією реформованого ринку електричної енергії, щоб повною мірою розкрити його переваги і можливості, зокрема, для споживачів.

  Так, 03.08.2018 під головуванням Генерального директора Директорату енергетичних ринків Ольги Буславець відбулася нарада з питань формування профілів споживання електроенергії побутовими і малими непобутовими споживачами. У нараді взяли участь представники НКРЕКП, ДП «НЕК «Укренерго», НПЦР ОЕС України, електропостачальних компаній, операторів систем розподілу, міжнародні та українські експерти галузі.

  Типові профілі електричного навантаження є стандартним інструментом, що  використовується в багатьох розвинених країнах для розрахунку погодинного обсягу споживання електроенергії споживачами, які не обладнані інтелектуальними лічильниками з можливістю дистанційного зчитування інформації. В Україні це переважна більшість населення, комунально-побутового сектору, сфери торгівлі, обслуговування, інших малих непобутових споживачів.

  Як наголосила Ольга Буславець, профілювання дозволить підвищити точність прогнозування обсягу електроенергії, яку електропостачальникам необхідно буде закуповувати для покриття графіка навантаження приєднаних споживачів. У підсумку це призведе до зниження небалансу електричної енергії, оптимізації заявок і платежів на всіх сегментах нового енергоринку і, як наслідок – до зменшення вартості електричної енергії для кінцевих споживачів. Таким чином, якісно сформовані профілі електричного навантаження дозволять електропостачальникам запропонувати побутовим і малим непобутовим споживачам довгостроковий тариф на електричну енергію за мінімальну ціну.

  Потенційно типові профілі дозволять визначити резерви керування попитом для окремих груп споживачів з метою оптимізації їх добового графіка електричного навантаження, що сприятиме підвищенню надійності і економічності режимів роботи енергосистеми в цілому. А також  дасть можливість оцінити ефективність запровадження зонної моделі обліку електроенергії для різних категорій споживачів. До прикладу, як показують статистичні дані, навіть у поточних умовах запровадження двозонного обліку електричної енергії стимулює мешканців багатоповерхівок до перенесення частини навантаження на нічний час і дозволяє заощаджувати близько 10% коштів за спожиту електроенергію.

  Профілювання навантаження також є одним із інструментів розрахунку технологічних втрат електроенергії в мережах системи розподілу, визначення  погодинних небалансів та адресного розділення відповідальності за них між електропостачальником і оператором системи розподілу.

  Учасники наради обговорили шляхи використання профілів навантаження в майбутньому енергоринку України, критерії формування окремих категорій і груп споживачів, низку  інших суміжних питань. За підсумками, було вирішено розпочати роботу щодо збору масиву вихідної інформації, необхідної для профілювання графіків навантаження побутових та малих непобутових споживачів по всіх регіонах країни.

  Ольга Буславець подякувала учасникам наради за конструктивну дискусію та висловила переконання, що в підсумку така робота підвищить ефективність учасників реформованого ринку електроенергії і сприятиме задоволенню потреб споживачів у надійному електропостачанні за доступними цінами.