• In English
 • Міненерго: Відновлено можливість укладання ЕСКО-договорів
  Міністерство енергетики України, опубліковано 23 жовтня 2021 року о 17:09

  Закон «Про енергетичну ефективність» розблокував процес укладання ЕСКО договорів – відповідні положення було внесено до законопроекту з ініціативи Міністерства енергетики.

  «ЕСКО-договори – це ефективний механізм заощаджувати енергоресурси на об’єктах державної та комунальної власності за рахунок впровадження енергоефективних заходів», – зазначила заступник Міністра енергетики Юлія Підкоморна.

  Практика застосування цього інструменту є у 22 регіонах. З 2016 року по квітень 2020 року в Україні після створення відповідного законодавства було укладено більше 550 ЕСКО-договорів на загальну суму близько 1,26 млрд грн. Це дозволило економити в середньому 35% енергії на об’єктах бюджетної сфери.

  Проте у зв’язку з набранням чинності у квітні 2020 року нової редакції Закону України “Про публічні закупівлі” мали місце правові колізії в окремих питаннях здійснення закупівель енергосервісу.

  Закон «Про енергетичну ефективність» усунув цю колізію і дозволив відновити закупівлі енергосервісу для залучення приватних інвестицій для термомодернізації будівель бюджетних установ.

  Водночас Міненерго спільно з народними депутатами працює над розширенням механізму енергосервісу.

  Зокрема, було розроблено і зареєстровано у Верховній Раді законопроекти, які передбачають поширення можливості ЕСКО на більше коло об’єктів державної та комунальної форми власності, зокрема, для енергомодернізації вуличного освітлення, об’єктів енергетики та ЖКГ.

  Довідково

  Механізм енргосервісу – залучення приватних енергосервісних компаній (ЕСКО) до здійснення енергоефективних заходів на об’єктах державної та комунальної форми власності, за якого вкладені приватні інвестиції повертаються за рахунок досягнутої економії паливно-енергетичних ресурсів на об’єкті. Замовник повинен повернути інвестиції компанії лише після того, як встановлено факт досягнення економії, передбаченої енергосервісним договором. Якщо в результаті енергоефективних заходів не вдалось досягнути економії, енергосервісна компанія не отримує сплату від замовника. ЕСКО повністю бере на себе відповідальність за реалізацію проекту з метою підвищення енергоефективності та пов’язані фінансові ризики й технічні ризики.