• In English
 • Міненерго розробило Концепцію впровадження «розумних мереж» в Україні до 2035 року
  Міністерство енергетики України, опубліковано 16 вересня 2021 року о 16:11

  Проекти Концепції, а також середньострокового Плану заходів із комплексного впровадження «розумних мереж» найближчим часом будуть подані на розгляд та затвердження Урядом. Про це заявив перший заступник Міністра енергетики Юрій Власенко під час круглого столу «ОСР на шляху енергетичного переходу України: нові виклики, регуляторні зміни та інвестиційні можливості».

  «Міненерго за підтримки Світового банку вже завершило розробку проекту Концепції комплексного впровадження «розумних мереж» в Україні до 2035 року та середньострокового Плану заходів. Найближчим часом вони будуть подані на розгляд та затвердження Урядом», - зазначив Юрій Власенко.

  Він звернув увагу на нещодавню зміну моделі ПСО з товарної на фінансову.

  «У новій моделі не передбачається субсидіювання ціни на електроенергію для населення за рахунок коштів ОСР, а відповідні спеціальні обов’язки покладаються лише на державних виробників електроенергії. При цьому, в рамках ПСО передбачена купівля електричної енергії для компенсації частини технологічних втрат ОСР за ціною, яка наразі є суттєво нижчою ніж ринкова. Відповідне рішення, сподіваємось, дозволить ОСР підтримувати заплановані обсяги інвестицій в розвиток мережевої інфраструктури задля зменшення втрат електричної енергії у мережах та показниках SAIDI», - зазначив Юрій Власенко.

  З точки зору Міненерго, в рамках інвестиційних програм ОСР левова частка інвестицій має бути спрямована в оновлення існуючих активів та будівництво нових електромереж з сучасними системами автоматизації та з використанням технологій «розумних» мереж.

  «На сьогодні ключовим завданням в енергетичній галузі є підготовка до синхронізації з європейською енергосистемою ENTSO-E. Відповідно стійкість об’єднання мереж України та Європи стане передумовою успішності майбутнього об’єднання енергетичних ринків», - резюмував перший заступник Міністра.

  Довідково

  Інфраструктура електричних мереж в Україні нараховує 840 тис. км, при цьому ступінь її зносу в середньому складає близько 50%, а по деяких операторах систем розподілу досягає навіть показника в 70%.

  Це призводить як до збільшення рівня аварійності в електромережах, так і росту показника середньої тривалості перерв в електропостачанні (SAIDI), а також значних втрат в електричних мережах, які наразі перевищують 10%.