• In English
 • Мінекоенерго досліджує можливості розвитку водневої енергетики
  Міністерство екології та природних ресурсів України, опубліковано 17 січня 2020 року о 09:25

  У Міністерстві енергетики та захисту довкілля України під головуванням заступника Міністра Олексія Рябчина відбулася нарада, де обговорили, який потенціал для розвитку водневої енергетики має наша держава.

  «Міністр Олексій Оржель дав доручення перезапустити процес співпраці Міністерства з нашими науковими організаціями, - розпочав з цих слів нараду заступник Міністра енергетики та захисту довкілля України Олексій Рябчин. - Для Міністерства воднева енергетика та водневі технології є цікавим напрямком, і ми хочемо розібратись детально, що треба зробити для його розвитку. Та як бачимо, уже зараз інтерес до водню величезний - у повному залі зібралися і представники науки, і бізнесу, і громадськості, і журналісти».

  Заступник Міністра також додав, що одним із пунктів порядку денного цієї наради є створення секції Науково-технічної ради «Воднева енергетика» при Мінекоенерго, тому усі охочі зможуть висловитися і надати свої пропозиції.

  Сьогодні у світі є багато способів використання водню – це і додавання 5-10% водню до природного газу, що транспортується трубопровідним транспортом, і застосування водневих технологій для акумуляції та передачі «зеленої» енергії, виробництва металургійної, хімічної продукції, а також - у транспортному секторі.

  Водень успішно використовують як сировину вже багато років. Його можна отримати, виділивши з викопного палива і біомаси, термохімічним способом. Але особлива увага у всьому світі прикута до технологій отримання та використання так званого зеленого водню. Є багато варіантів його отримання, наприклад, завдяки електролізу води з використанням енергії сонця або вітру. Це позитивно впливає на екологію, бо забезпечує скорочення викидів парникових газів, а отже, декарбонізацію енергетики, промисловості та транспорту. Україна для цього має як сировинну базу, так і науковий потенціал.

  «Для Мінекоенерго воднева енергетика – це майбутнє, куди рухається весь світ. Наприклад, про потенціал водню для декарбонізації економіки Міністр Олексій Оржель спілкувався з новою Єврокомісаркою з енергетики Кадрі Сімсон на полях Х сесії Асамблеї Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії IRENA, яка тривала 10-12 січня 2020 року у місті Абу-Дабі. Але першим кроком для Міністерства має стати науково-технічна складова, дослідження та розуміння процесів, куди ми рухаємося, - продовжив нараду Олексій Рябчин. – Міністерство не планує займатися комерціалізацією технологій, для цього є бізнес та господарюючі суб’єкти. Для нас це клопітка робота по гармонізації стандартів, забезпеченню правил безпеки та інтеграції питання водневої енергетики в стратегію розвитку сектору».

  Власне, за стратегічний напрямок розвитку водневої енергетики відповідатиме заступник Міністра енергетики та захисту довкілля України Сергій Масліченко, який теж був присутній на нараді.

  «У Міністерстві зараз розробляється концепція «зеленого» енергетичного переходу до 2050 року. Ми уже плануємо її презентацію серед міністерств по робочих групах. Також презентація буде оприлюднена на сайті, де усі матимуть можливість з нею ознайомитися. Впродовж наступних двох-трьох тижнів хочемо її обговорити та доопрацювати», - розповів Сергій Масліченко. Також він додав, що розвиваючи ВДЕ, Україна долучатиметься до європейського тренду EU Green Deal, де питанню розвитку водневої енергетики приділяється багато уваги.

  Міністерство, організовуючи цю нараду, мало за мету почути всю профільну наукову спільноту у сфері водню, поспілкуватись з відповідними асоціаціями та бізнесом, щоб обмінятися інформацією, науковим та практичним досвідом.

  «Міністерство через механізми Науково-технічної ради розглядає можливість профінансувати роботи щодо гармонізації стандартів та зняття регуляторних бар’єрів для імплементації сучасних водневих проектів в Україні. Це те мінімальне, що ми можемо зробити для розвитку водневої енергетики наявними ресурсами об’єднаного Мінекоенерго, тому заохочуємо до співпраці профільні інститути, бізнес, господарюючі суб’єкти та міжнародних партнерів», – підсумував Олексій Рябчин.