На початок червня 2023 року в базі даних Державної служби зайнятості зареєстровано 40 тис. вакансій. На «Єдиному порталі вакансій», створеному восени минулого року спільними зусиллями Міністерства економіки України, Державної служби зайнятості та провідних сайтів з пошуку роботи, станом на сьогодні, налічується майже 200 тис. вакансій.
Найбільше вакансій подається роботодавцями до служби зайнятості для працевлаштування:
∙ кваліфікованих робітників з інструментом (швачка, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, слюсар-ремонтник, слюсар-сантехнік, електрогазозварник, пекар, слюсар-електрик);
∙ робітників з обслуговування устаткування та машин (водій, тракторист-машиніст с/г виробництва, токар, оператор заправних станцій, машиніст екскаватора, водій навантажувача, фрезерувальник, оператор верстатів, машиніст крана);
∙ професіоналів (вчитель, вихователь, фармацевт, інженер, лікар, психолог, інженер з охорони праці);
∙ працівників сфери торгівлі та послуг (продавець, кухар, охоронник, офіціант, соціальний робітник, перукар, молодша медична сестра).
Водночас, майже половина зареєстрованих безробітних мають вищу освіту, а в окремих великих містах – до 60% і вище. При цьому, кількість безробітних з числа колишніх керівників, професіоналів та фахівців утричі перевищувала кількість відповідних вакансій.
За даними Державної служби зайнятості у травні на одне вільне робоче місце в середньому претендували 3 безробітні особи, зокрема серед кваліфікованих робітників сільського господарства – 8 осіб, технічних службовців – 7 осіб, службовців та керівників – 6 осіб, працівників сфери торгівлі та послуг – 6 осіб, представників найпростіших професій – 5 осіб.
Тобто, спостерігається професійно-кваліфікаційний дисбаланс та окремі відмінності між попитом та пропозицією робочої сили.
Щоб вирівняти ситуацію та зменшити дисбаланс служба зайнятості пропонує як зареєстрованим безробітним, так і людям, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості, такі основні варіанти підвищення своєї конкурентоздатностиі на ринку праці:
Ваучер – це документ, який дає можливість деяким категоріям громадян право безоплатно пройти навчання у закладах освіти чи у роботодавця за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей. Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На сьогодні – це майже 27 тис. грн. Його оплата здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або людина її доплачує самостійно. Слід звернути увагу, що ваучер видається одноразово.
З 10 квітня 2023 року стартувала нова програма надання грантів для ветеранів та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Відтепер учасники та учасниці бойових дій, члени їх сімей, а також особи з інвалідністю внаслідок війни можуть подати заявку на отримання гранту від держави на старт чи розвиток власної справи у сумі від 250 тис. грн до 1 млн гривень.
Єдиною вимогою обох програм є створення щонайменше від одного до чотирьох (у залежності від суми гранту) нових робочих місць. Гранти для ветеранів від 500 тисяч грн до 1 млн грн надаються на умовах співфінансування, тобто мінімум 30% від бізнес-проекту заявник повинен інвестувати власними коштами.
Протягом 6 місяців з дати отримання гранту його необхідно використати а також створити нові робочі місця. Повернення грантів відбувається у вигляді сплачених податків упродовж трьох років.
За більш детальною інформацією можна звернутися до будь-якого центру зайнятості, нашого контакт-центру в Telegram, Facebook Messenger або за телефонами: +380938345700, +380990385889, +380974615136.