• In English
 • МАГАТЕ стурбоване тим, що ЗАЕС не має резервного живлення - заява
  Міністерство енергетики України, опубліковано 02 березня 2024 року о 19:00

  Окупована росіянами Запорізька атомна електростанція протягом останніх десяти днів не має резервного джерела живлення та є повністю залежною від своєї єдиної лінії 750 кВ. Ситуація з енергопостачанням за межами майданчика станції залишається джерелом глибокої стурбованості. Про це йдеться в заяві генерального директора Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Гроссі від 1 березня.

  «Із загалом 10 зовнішніх ліній електропередачі, які були до початку конфлікту, – чотири 750 кВ і шість 330 кВ – сьогодні працює лише одна. Навіть якщо одна резервна лінія знову стане доступною, цього буде далеко недостатньо», – наголосив очільник агентства.

  афаель Гроссі нагадав, що за останні 18 місяців найбільша в Європі атомна електростанція вісім разів повністю втрачала зовнішнє живлення, що змусило її покладатися на аварійні дизель-генератори.

  «В історії атомної енергетики це безпрецедентна ситуація, і вона явно не є стійкою», – зауважив він.

  Міністр енергетики України Герман Галущенко відзначив, що ситуація на окупованій росіянам ЗАЕС щодня стає гіршою.

  «Станція не працює в системі з вересня 2022 року, а складне устаткування АЕС має постійно працювати. Проте роботи для його підтримки не здійснюються, і це призводить до деградації. Окрім цього, надскладним є питання завершення терміну експлуатації ядерного палива - його подальшого використання, вивантаження та зберігання. Усі ці аспекти - складові ядерної безпеки України та всієї Європи», - зазначив Міністр.

  У своїй заяві МАГАТЕ констатує постійну небезпеку навколо ядерного об’єкта, звуки вибухів та інші ознаки військової активності в районі, який розташований на передовій бойових дій.

  Експерти МАГАТЕ, присутні на Хмельницькій АЕС, Рівненській АЕС та Південноукраїнській АЕС, а також на Чорнобильському майданчику, повідомили, що ядерна безпека на цих об’єктах підтримується, незважаючи на складні обставини воєнного часу, часті «повітряні тривоги». Зокрема, колектив Хмельницької АЕС у середу, 28 лютого, двічі змушений був користуватися укриттям.