• In English
 • Лілія Гриневич: МОН та угорська громада розпочали конструктивні переговори щодо питань імплементації мовної статті Закону «Про освіту»
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 05 червня 2018 року о 16:03

  Міністерство освіти і науки та угорська громада спільно працюватимуть над розробкою держстандартів і типових програм та планують подальшу роботу над проектом закону «Про загальну середню освіту». Про це йшлося під час зустрічі Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич з представниками угорської громади, що проживає в Україні, 5 червня 2018 року.

  «Я дуже рада, що сьогодні ми змогли таки зібратися та конструктивно поговорити про всі необхідні для наших дітей рішення. Це демонструє, що ми все ж здатні продуктивно співпрацювати та доходити до спільних рішень, які необхідні для забезпечення прав наших дітей та розвитку усієї нашої держави та національних громад зокрема», - зазначила Лілія Гриневич.

  Основний акцент переговорів було зроблено на уточненні позицій щодо плану імплементації статті 7 Закон  «Про освіту», вдосконалення методик для вивчення української мови, розроблення нових стандартів та підручників, що передбачається зробити в межах перехідного періоду до повноцінної імплементації мовної статті.

  «Зараз Уряд подав до Верховної Ради проект Закону 8046, що передбачає видовження перехідного періоду до 2023 року. Ми погоджуємося, що ця пролонгація є правильна з педагогічної точки зору, але для нас також важливо що саме відбуватиметься у цей перехідний період та наскільки якісно він буде організований», - зазначив народний депутат Василь Брензович, що є представником угорської громади у Верховній Раді України.

  Так, під час зустрічі було піднято питання друку якісно нових підручників.

  «В Угорщині більше спеціалістів, які можуть працювати над підручниками угорською мовою. Там вже є розроблені матеріали, які можна використовувати для навчання наших дітей. І ми хотіли б мати можливість використовувати такі якісні матеріали й у школах, де навчаються діти угорської громади. Ті книги, що сьогодні друкуються за державний кошт, на жаль, не є високої якості», - додала голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства Ілдика Орос.

  Міністр Лілія Гриневич відповіла, що для МОН важливо, аби всі підручники, за якими навчаються діти в школах України, були адаптовані до реалій держави.

  «Дуже важливий контекст, в якому подається інформація в підручнику. Якщо є абетка, в якій діти вчать літери та читають виключно про угорський гімн, прапор та міста – нам це не підходить. Підручник має бути адаптований, поряд з навчанням розповідати дитині про державу, в якій вона живе. Хочу зауважити, що в нас вже є хороший досвід щодо видання підручників, коли іноземне видавництво співпрацює з українським і видається хороший, якісний підручник. Так державні кошти витрачаються правильно і на користь дітям, і ми дуже зацікавлені у такому форматі співпраці. Ми будемо дуже вдячні, якщо ви посприяєте для встановлення таких зв’язків  і для розробки підручників для навчання дітей з угорської громади України», - пояснила Лілія Гриневич.

  Сторони також домовилися, що представники угорської громади увійдуть до робочих груп, які займаються розробкою державних стандартів та типових освітніх програм. Представники громади також передали пропозиції щодо проекту мовної статті майбутнього Закону «Про загальну середню освіту», в якій має бути уточнено шлях імплементації мовної статті Закону «Про освіту».

  Нагадуємо, що донедавна угорська громада відмовлялася щодо консультацій стосовно імплементації мовної статті Закону «Про освіту», мотивуючи це тим, що спершу Конституційний Суд України має розглянути відповідне подання та підтвердити конституційність 7 статті.