• In English
 • Кримськотатарський орнамент орьнек включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства
  Міністерство закордонних справ України, опубліковано 16 грудня 2021 року о 13:55


  16 грудня у ході 16-ї сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини (м. Париж, Франція) український елемент «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» було включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

  Засідання Комітету пройшло в онлайн-форматі. У ньому взяли участь представники МЗС України, Постійного представництва України при ЮНЕСКО, Міністерства культури та інформаційної політики України та експерти.

  Згідно з регламентом, голова Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, перший заступник Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, одразу після оголошення позитивного рішення виступила на засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини.

  Вона висловила вдячність членам та експертам Комітету за увагу та довіру до номінації елементу, що належить до найдавніших надбань культури кримськотатарського народу – корінного народу України.

  «Орьнек – важливий елемент самоідентифікації кримськотатарського народу та невід’ємна частина життя кожної кримськотатарської сім’ї, а також невід’ємна складова сучасної кримськотатарської культури та унікальна частина культурної, мистецької та духовної спадщини України. Я пишаюся тим, що кримськотатарський орнамент збагатив культурну спадщину людства», - зазначила Еміне Джапарова.

  Голова Нацкомісії наголосила, що орьнек є засобом передачі знань від покоління до покоління про культурно-історичні аспекти життя народу, завдяки чому знання про нього пережили трагічні сторінки історії кримських татар. Вона висловила переконання, що цей символ і надалі об’єднуватиме та надихатиме кримськотатарський народ, сприяючи захисту кримськотатарської самобутності та культури в тимчасово окупованому Криму.

  З нагоди ухвалення рішення та за сприяння Асоціації міст України, з якою 13 вересня 2021 року Національна комісія України у справах ЮНЕСКО підписала Меморандум про співробітництво, впродовж 16-17 грудня будівлю КМДА на Хрещатику (м. Київ) буде підсвічено орнаментом орьнек з використанням технології 3D mapping.

  Довідково

  «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» - четвертий елемент української культури, внесений до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

  «Орьнек» — це система символів рослинного та геометричного характеру (близько 35) й унікальних значень кожного з них, які в даний час, зокрема використовуються у вишивці, ткацтві, гончарстві, майоліці, гравюрі, ювелірній справі, різьбі по дереву, склу, настінному розпису тощо.

  У попередні роки до Репрезентативного списку були включені такі українські елементи: Петриківський розпис як феномен українського декоративно-орнаментального малярства (2013 р.) та «Традиція Косівської мальованої кераміки» (2019 р.). Козацькі пісні Дніпропетровщини включено (2016 р.) до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони.