Коментар МЗС до Дня пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

Міністерство закордонних справ України, опубліковано 14 травня 2025 року о 12:52

«Хто рятує одне життя, рятує весь світ» — ці слова, викарбувані на медалі Праведників народів світу, є нагадуванням про велич людського духу, який навіть у найтемніші часи історії здатен творити добро.

Сьогодні ми вшановуємо подвиг українців, які, ризикуючи власним життям і життям своїх рідних, рятували євреїв у часи нацистської окупації та Голокосту. Інститут пам'яті та Меморіальний комплекс Голокосту «Яд Вашем» присвоїв почесні звання «Праведник народів світу» уже 2707-ми українцям, і ця цифра продовжує зростати разом із виявленням нових історій. Ми пишаємося тим, що наша держава посідає четверте місце у світі за кількістю Праведників.

Встановлена у 2021 році Верховною Радою України пам'ятна дата – День праведників світу в Україні – нагадує про людяність, любов до життя і мужність людей у жахливу добу Голокосту.

Вшановуючи подвиг героїчних українців, які виявили мужність та людяність під час найстрашніших випробувань, ми схиляємо голови у пам'ять про багатомільйонні жертви Шоа в Україні та в усьому світі.

Україна послідовно і системно зберігає історичну пам'ять про катастрофу Голокосту. Наша держава стала першою з тих, які колись входили до складу СРСР, що включила тему «Голокост» як обов'язкову для вивчення в усіх школах, відповідно до рекомендацій Ради Європи.

Архівні установи України роблять вагомий внесок у справу документування злочинів нацистів. Успішним є спільний проект «Яд Вашем» Федерації єврейських організацій України та Всеукраїнського Центру вивчення Голокосту «Ткума», «Вивчення Голокосту в Україні для формування атмосфери толерантності», що реалізується з 2013 року. За роки співробітництва українська сторона передала Меморіальному комплексу «Яд Вашем» понад 240,5 тисячі копій архівних документів, підписала меморандуми про співпрацю із Меморіальним музеєм Голокосту США, Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр» та іншими організаціями.

Знаковими стали візит Президента Держави Ізраїль Іцхака Герцога до України у жовтні 2021 року та приєднання України 17 липня 2024 року до глобальних вказівок із викорінення антисемітизму (Global Guidelines for Fighting Antisemitism).

Сьогодні, коли Україна знову зазнає геноцидальної російської агресії, а російські злочинці вчиняють на українській землі звірства, небачені в Європі з часів Другої світової війни, ми особливо чутливо ставимося до злочинів минулого, потреби дослідження, збереження та просування памʼяті, заснованої на історичних фактах.

Вшановуючи подвиги Праведників народів світу, ми утверджуємо непорушність принципів людяності та справедливості, які є основою мирного співіснування народів і запорукою світу, в якому не має бути місця нетерпимості та насильству.