• In English
 • Колонка заступника Міністра фінансів Романа Єрмоличева для "НВ.Бізнес" (24.09.2020)
  Міністерство фінансів України, опубліковано 24 вересня 2020 року о 13:59

  Роман Єрмоличев у колонці для "НВ.Бізнес" про те, скільки грошей виділено на медицину у бюджеті-2021 і на що вони мають піти

  Бюджетний процес в умовах пандемії має для команди Мінфіну певні особливості. Деякі статті видатків набувають вищої ваги і вимагають більшої уваги під час розгляду і фіксування у проекті державного кошторису. Безумовно, серед них – утримання і розвиток системи охорони здоров’я. Наразі вирує чимало думок щодо обсягу цих видатків у підсумковому документі.

  Вважаю хибним шляхом відштовхуватися від певної частки у бюджеті, а не від можливостей країни. Тож аргумент про необхідність виділити, наприклад, 5% ВВП наразі не підкріплено фінансовою спроможністю країни.

  Натомість переконаний, що у проекті бюджету-2021 на медицину ми передбачили не просто значні ресурси, а максимально можливі у цих складних умовах. Наступного року ці видатки зростуть безпрецедентно для України – до 4,2% ВВП. Загалом це – понад 190 млрд грн, або на 57,5 млрд більше ніж було передбачено на початок 2020 року.

  Водночас є середньостроковий прогноз, відповідно до якого до 2023-го можна збільшити обсяг фінансування охорони здоров’я до 5% ВВП. Звісно, слід враховувати очікуване зростання дохідної частини держбюджету.

  Передбачених у бюджеті 2021 року коштів вистачить, аби утримувати систему охорони здоров’я і забезпечити розвиток галузі за багатьма важливими параметрами. Держава бере на себе чіткі зобов’язання щодо фінансування медичних послуг.

  Ідеться про зростання зарплат лікарів на 30%, придбання обладнання для опорних лікарень та автомобілів швидкої допомоги. На останню позицію передбачено 2 млрд грн, а на продовження програми медичних гарантій – 123,4 млрд. Тобто ми забезпечили динаміку деяких процесів за рахунок додаткового фінансового ресурсу у бюджеті.

  Пакет медичної допомоги, гарантований державою, визначали, зважаючи на пріоритети галузі і фінансові можливості. Це 35 пакетів медичних послуг для населення та відшкодування вартості лікарських засобів для понад 5 млн осіб.

  У проекті держбюджету-2021 передбачили так званий «Пакет боротьби з COVID-19» обсягом понад 19 млрд гривень. Він містить набір медичних послуг у межах програми медичних гарантій як захід реагування на епідемію коронавірусу, на які спрямовано 15,8 млрд гривень.

  Також запланували у видатковій частині 2,6 млрд грн на вакцинацію від COVID-19. Пріоритетом є виділення коштів на протидію COVID-19 у школах. Зокрема, йдеться про 1 млрд на оснащення робочих місць учителів технічними засобами для дистанційного навчання.

  Можна упевнено вважати, що фінансування системи охорона здоров’я – пріоритет бюджетного процесу. І з огляду на необхідність здолати пандемію, і щодо продовження реформування галузі.

  Наша стратегічна мета – запровадження нової моделі фінансування системи. Необхідні чіткі прозорі гарантії держави щодо обсягу безоплатної медичної допомоги, фінансового захисту громадян у випадку хвороби, справедливого розподілу публічних коштів, скорочення неформальних платежів, стимулювання щодо вищої якості надання медичної допомоги громадянам. Уже у державному кошторисі на наступний рік будемо реалізовувати частину цих завдань.