• In English
 • Колонка заступника Міністра фінансів Романа Єрмоличева для 24 каналу (21.12.2021)
  Міністерство фінансів України, опубліковано 21 грудня 2021 року о 17:05

  Заступник Міністра фінансів України Роман Єрмоличев у колонці для «24 каналу» розповів про збільшення видатків на соціальний захист у держбюджеті на 2022 рік.

  Людина – це найвища суспільна цінність. Тому наступного року видатки на соціальний захист людей буде збільшено. Насамперед, опікуємося пільговими категоріями.

  У Державному бюджеті України на 2022 рік на ці потреби закладено 324,4 млрд гривень (+10,5 млрд порівняно з 2021-м).

  Так, для виплати державних соціальних допомог і компенсацій у 2022 році планується спрямувати 66,6 млрд гривень.

  Уперше у 2022 році для надання одноразової безвідсоткової поворотної фінансової допомоги й організації підприємницької діяльності малозабезпеченим родинам, які хочуть і можуть працювати, передбачено 94,9 млн гривень.

  Таку фінансову допомогу буде надано для закупівлі обладнання та матеріалів для організації власного бізнесу. Завдяки цьому малозабезпечені родини можуть розпочати власну справу, створити власний бізнес, а також забезпечити додаткові робочі місця.

  На пільги та житлові субсидії виділено 38,4 млрд грн, а з урахуванням запланованого авансування у поточному році у сумі 4,3 млрд грн цей обсяг становитиме 42,7 млрд гривень.

  Це дозволить забезпечити в повному обсязі фінансування пільг і субсидій на житлово-комунальні послуги в опалювальному сезоні 2021/2022 років. Підтримку отримають близько 4,6 млн осіб.

  На соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, спрямовуємо 2,8 млрд грн (+0,3 млрд).

  Особливу увагу звернули на підтримку осіб з особливими потребами. Так, у 2022 році на соціальний захист осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю враховані видатки у загальному обсязі 2,8 млрд гривень.

  У наступному році виділено 3 млрд гривень для надання одноразової допомоги 1 000 грн у рамках Програми «єПідтримка», ініційованої Президентом України Володимиром Зеленським. За ці кошти можна буде придбати абонемент у спортзал чи фітнес-клуб, відвідати кінотеатр, театр, музей, концертний зал або купити квитки для мандрівок усередині країни на внутрішні авіа- та залізничні рейси, а також придбати книжки.

  Участь у програмі зможуть взяти повнолітні громадяни, які пройшли повний курс вакцинації, що має бути підтверджено відповідним сертифікатом у мобільному застосунку «Дія».

  Також серед ключових пріоритетів – пенсіонери. У 2022 році на виплату пенсій і грошової допомоги українським пенсіонерам планується спрямувати 563 млрд грн, зокрема з державного бюджету ‒ 200,6 млрд гривень.

  Це дозволить забезпечити виплату пенсій, доплат, надбавок і допомог, які відповідно до чинного законодавства фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, зокрема виплату підвищених пенсій та доплат.

  Усвідомлюємо, що потреби зі зростанням цін ростуть, а отже, прогнозні показники на 2022 рік на пенсійне забезпечення розраховані з урахуванням необхідності індексації пенсій.

  Водночас передбачено кошти для здійснення доплат до пенсій особам, яким виповнилося 70 + у розмірі до 300 грн, 75+ - до 400 грн, 80+ - до 500 гривень. Розуміємо, що коштів недостатньо, однак вживаємо всіх заходів із урахуванням можливостей державного бюджету, щоб підтримати громадян поважного віку.

  У 2022 році, як і у попередні роки, мінімальні пенсії виплачуватимуться у розмірах, не нижчих за встановлений законодавством прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

  Особливу увагу ми приділили соціальній підтримці захисників України та членів їх сімей, родин загиблих захисників. Адже їхній внесок у збереження територіальної цілісності нашої держави важливий. Видатки на таку підтримку зростуть на 5 млрд грн і становитимуть 6 млрд гривень.

  У держбюджеті 2022 року передбачається 5,5 млрд грн для забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей. Це більше, ніж у поточному році на 4,6 млрд гривень.

  100% черги, а це 4 тис. сімей, отримають квартири. Також буде надано соціально-психологічну допомогу і забезпечено санаторне лікування для ветеранів війни та їх сімей.

  Уперше для підтримки соціальних проектів захисників України у наступному році буде створено Український ветеранський фонд. Для цього передбачаються видатки у сумі 96,9 млн гривень.

  На соціальний захист дітей, сімей, жінок та інших найбільш вразливих категорій населення заплановано 1,5 млрд грн (+1,2 % до 2021 року), з яких передбачено 446,8 млн грн (+ 53,3 млн грн, або + 21,9 % до 2021 року) на оздоровлення та відпочинок дітей. Йдеться про придбання путівок у МДЦ «Артек» і ДЦ «Молода Гвардія» та закладах, розташованих у гірських районах, за рахунок яких заплановано оздоровити 30 тис. дітей.

  Також виділено 810 млн грн на розвиток сімейних форм виховання та забезпечення житлом дітей-сиріт у вигляді субвенції для придбання 50 приміщень для дитячих будинків сімейного типу, підтримки 21 малого групового будинку шляхом виплати соцдопомоги 210 дітям, забезпечення житлом або грошовою компенсацією 1,5 тис. сиріт.

  Окрім цього, 235,9 млн грн передбачено для створення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, також у вигляді субвенції за ініціативи Першої леді Олени Зеленської.

  За ці кошти до кінця 2022 року заплановано створення 374 спеціалізованих служб, із них 200 у наступному році.

  Також передбачено 66 млн грн для здійснення державних програм з підтримки жінок і протидії домашньому насильству на одноразові допомоги «Матерям-героїням», особам з інвалідністю, інформаційні заходи з протидії домашньому насильству та подолання гендерних стереотипів.

  Як бачимо, держава здійснює соціальну підтримку своїх громадян і забезпечує вчасність усіх передбачених законодавством виплат. Сподіваємося, що можливості державного бюджету дозволятимуть і надалі покращувати соціальне становище наших громадян.