• In English
 • Іванна Климпуш-Цинцадзе: Україні потрібен потужний сигнал від Європи про рівноправне партнерство
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 17 грудня 2018 року о 21:02

  Україні потрібен потужний сигнал від Європейського Союзу про рівноправне партнерство. Про це під час конференції «5 YEARS AFTER MAJDAN: UKRAINE’S REFORM AGENDA» у Брюсселі заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе.

  «Нам потрібен сильний сигнал від Європи, що Україна є рівноправним партнером, що наше майбутнє у європейській сім'ї», – заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

  Віце-прем’єр-міністр зазначила, що ЄС є найбільшим донором зовнішньої допомоги Україні. Зі свого боку, Києву протягом останніх п’яти років вдалося розпочати низку структурних реформ, які охоплюють майже всі сфери суспільного життя – від охорони здоров'я, освіти і пенсійної системи до судової системи та правоохоронних органів.

  «Надзвичайно важливо, що П’ята Рада Асоціації визнала прогрес, досягнутий у виконанні Угоди про асоціацію, незважаючи на виклики, з якими зіштовхується Україна, і привітала зобов'язання Києва продовжувати впровадження інших завдань наступного року», – підкреслила представниця українського Уряду.

  Вона подякувала ЄС за рішучу підтримку реалізації Угоди про асоціацію, враховуючи фінансову допомогу, пов'язану з конкретним прогресом реформ.

  За її словами, реформи в Україні – це не просто нові закони, правила та процедури. Також зміни стосуються подолання радянських та імперських звичаїв і протистояння клептократії влади та патріархальним настроям українського суспільства.

  «Немає прецеденту для здійснення подібних радикальних змін у такій великій пострадянській країні, як Україна, за такий короткий час. Ми вивчили досвід та оцінили поради країн Східної і Центральної Європи, які пройшли аналогічні перетворення. Однак, слід мати на увазі, що будь-які порівняння обмежені. Розміри та історія України роблять її унікальною державою, яку слід оцінювати за власними заслугами», – зауважила Віце-прем’єр-міністр.

  «Ми називаємо перетворення України реформами, але насправді мова йде про побудову нової держави. Ми перебуваємо в процесі створення нових інституцій та процедур. Іноді ми робимо це з нуля, вивчаючи свої помилки та досвід інших країн. У деяких сферах ми пішли далі, ніж наші «вчителі» (як у випадку з системою електронних закупівель ProZorro), і ми із задоволенням поділимося отриманими уроками та своїми найкращими практиками. Але зараз ми розуміємо, що у 2014 році, після Революції Гідності, ми сформували надто оптимістичні очікування. У надзвичайно короткий проміжок часу нам довелося досягати змін, що тривали у західних країнах десятиліттями, або ж призвели до соціальних заворушень», - наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона підкреслила, що за останні п’ять років український Уряд зміг плавно розпочати низку структурних реформ, охоплюючи майже кожну сферу суспільного життя - від охорони здоров'я, освіти, пенсійної реформи до судової системи та правоохоронних органів. «Ми будуємо дороги, відкриваємо нові школи та лікарні. Ми робимо більше, ніж закріплюємо хребет демократії; ми нарощуємо м'ясо на кістки», - додала Віце-прем’єр-міністр.

  Вона відзначила, що Україна досягла значного прогресу у децентралізації, антикорупційній політиці, реформуванні енергетичного сектору, банківського сектору, державного управління, публічних закупівель. Проте, за словами Віце-прем’єр-міністра, темпи реформ не такі швидкі, як того вимагає українське суспільство. Але сталий, продуманий прогрес - це кращий шлях, ніж нерозумні, дестабілізуючі дії, які можуть бути в залежності від політичної кон’юнктури легко змінені.

  До того ж, не можна забувати, зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе, що реформування України відбувається на тлі щоденних людських та фінансових втрат внаслідок російської агресії на Сході України, необхідності витрат на безпеку та оборону у розмірі понад 5% ВВП і збільшення тиску з боку Росії напередодні виборів 2019 року.

  Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила на важливості східного сусідства для європейської стабільності і безпеки. «Східні сусіди повинні бути невід'ємною частиною дискусій про майбутнє Європи. ЄС є серцем Європи, його трансформаційні сили змінюються і продовжують змінювати континент. Ось чому ми повинні говорити про бачення європейського майбутнього, а не просто про ЄС». Віце-прем’єрка підкреслила, що Україна має стати повноправним учасником цих дискусій, а той факт, що європейські лідери часто уникають говорити про загрози з боку Росії, може викликати величезні проблеми для всієї європейської спільноти у майбутньому. «Потрібна спільна, потужна протидія політиці країни, яка топче міжнародне право та цінності демократичного світу», - додала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

  Іванна Климпуш-Цинцадзе: Україні потрібен потужний сигнал від Європи про рівноправне партнерство