• In English
  • Ірина Мудра: Важливо спільно прагнути зміцнити гендерну рівність й рівноправну участь жінок у політичному та громадському житті
    Міністерство юстиції України, опубліковано 26 жовтня 2023 року о 12:47

    Заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра взяла участь у відкритих дебатах Ради Безпеки ООН на тему «Участь жінок у підтримці міжнародного миру і безпеки: від теорії до практики» та виступила з промовою від України. Темою обговорення була участь жінок у процесах забезпечення міжнародного миру та безпеки. Зокрема, під час робочої зустрічі обговорювалися питання імплементації Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 про жінок, мир і безпеку (прийнята РБ ООН 31 жовтня 2000 року).

    Цей захід відзначив річницю ухвалення Резолюції ООН 1325, яка спрямована на забезпечення повного та рівноправного представництва жінок та їхньої участі на всіх рівнях та в усіх етапах процесів встановлення миру: запобігання конфліктам, захист прав жінок та дівчат під час та після конфлікту, задоволення особливих потреб жінок та дівчат в зв'язку з репатріацією, переселенням, реабілітацією, запобіганням сексуальному насильству, пов'язаному з конфліктом, та реагуванням на таке насильство, відповідно до Резолюції РБ ООН 1325 та наступних резолюцій з порядку денного «Жінки, мир та безпека».

    В минулому, протягом 2000-2001 року, Україна долучилася до розробки та прийняття Резолюції 1325 як обраний непостійний член Ради Безпеки ООН.

    Враховуючи обставини сьогодення, згадані теми є надзвичайно важливими в контексті руйнування гендерних стереотипів в умовах продовжуваної збройної агресії росії.

    «Важливо спільно прагнути зміцнити гендерну рівність й рівноправну участь жінок у політичному та громадському житті», – зазначила Ірина Мудра.

    З метою виконання Порядку денного «Жінки, мир та безпека» на національному рівні, держави-члени заохочуються до прийняття Національних Планів Дій, щоб втілити у дію згадану Резолюцію та наступні резолюції і забезпечити відповідальність за їх виконання на національному рівні. Наразі, Україна реалізує другий Національний план дій на виконання резолюції РБ ООН 1325 (змінений та оновлений у грудні 2022 року з урахуванням поточних потреб в умовах повномасштабної російської агресії). Він передбачає те, що в умовах поточної війни в Україні, жінки мають право брати участь у мирних та переговорних процесах, а також у процесах відновлення, реконструкції й відбудови країни.

    Разом з тим, наголошувалося на потребі ефективного запобігання та реагування щодо всіх форм статевого та гендерного насильства і дискримінації. Під час Найробського саміту щодо Міжнародної конференції з питань народонаселення (ICPD), Україна зобов'язалася до 2030 року сприяти припиненню статевого насильства за гендерною ознакою та ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок та дівчат. З метою досягнення зазначених цілей, Уряд України удосконалив законодавство у сфері запобігання та протидії насильству у відповідності до європейської практики, зокрема було імплементовано Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція).

    «Ми закликаємо всі договірні держави сприяти захисту прав жінок й забезпеченню повноцінних, рівноправних й безпечних умов участі жінок у всіх етапах процесів із забезпечення миру та безпеки», – додала заступник Міністра юстиції.