• In English
 • Ірина Мудра: росія повинна бути притягнута до відповідальності за агресію проти України
  Міністерство юстиції України, опубліковано 12 березня 2024 року о 13:12

  8 березня 2024 року заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра взяла участь у сайд-івенті на тему «Досягнення у притягненні до відповідальності за два роки після повномасштабного вторгнення в Україну», що відбувся у м. Нью-Йорк, США. Протягом заходу увагу було зосереджено на питаннях щодо реалізації механізму компенсацій за завдані збитки через війну рф проти України.

  На початку свого виступу заступник Міністра юстиції звернулася до учасників: «У лютому 2024 року ми перейшли поріг у два роки з моменту початку повномасштабного вторгнення та відзначили 11 рік війни росії проти України. Країна-агресор продовжує вести війну на виснаження у надії на те, аби здобути перемогу за використання всіх можливих ресурсів на тлі втоми від війни із застосуванням ядерного шантажу».

  Росія вдається до постійних ракетних обстрілів та застосування безпілотних літальних апаратів, руйнуючи інфраструктуру й знищуючи цивільне населення. В умовах тривалих запеклих боїв, проблем з постачанням зброї та щоденних масованих атак проти мирного населення, Україна чинить рішучий опір та продовжує захищати свою незалежність, суверенітет та свободу. «Безпрецедентні рівні болю та спустошення обрушилися не тільки на націю, але й, власне, людство. Відтак рф повинна бути притягнута до відповідальності за агресію проти України та несе обов’язок зі сплати репарацій за людські та матеріальні втрати, спричинені міжнародно-протиправними діяннями», – зазначила Ірина Мудра.

  У тісній співпраці разом з іноземними партнерами та міжнародними організаціями, Україна створила неповторний концепт міжнародного компенсаційного механізму за збитки, завдані російською агресією. Вказаний механізм включає наступні складові: міжнародний Реєстр збитків, Комісію з розгляду заяв та Компенсаційний фонд. «Першим відчутним кроком на шляху до встановлення обов’язку росії сплатити репарації стало ухвалення ГА ООН Резолюції Res. L.6/2022 «Подальший захист та відшкодування збитків за агресію проти України». Саме цим документом передбачалося створення міжнародного механізму для відшкодування збитків, втрат або шкоди, які були завдані внаслідок міжнародно-протиправних діянь рф в Україні або проти неї. Це був історичний момент не тільки для України, а й для всієї міжнародної спільноти».

  12 травня 2023 року Комітет Міністрів Ради Європи ухвалив Резолюцію CM/Res(2023)3, якою було створено Розширену часткову угоду про Реєстр збитків, завданих РФ проти України. Міжнародний Реєстр збитків покликаний:

  • збирати та опрацьовувати інформацію щодо заяв стосовно завданих збитків та доказів;
  • класифікувати та організувати вказані скарги, розглядати та визначити прийнятність таких заяв для подальшого їх включення до Реєстру;
  • реєструвати прийнятні заяви з метою їх майбутнього розгляду та винесення судових рішень.

  Наразі 43 держави та Європейський Союз стали Учасниками або Асоційованими членами Реєстру збитків. Вдалося досягти відчутних результатів менше, ніж за рік:

  створено органи управління Реєстру;

  Рада Реєстру затвердила свій перший пакет правил та положень Реєстру збитків, необхідних для початку подання заяв, що включає правила подання, обробки та внесення заяв, а також категорії заяв, прийнятних для внесення до Реєстру збитків;

  Рада Реєстру затвердила перелік категорій та критерії прийнятності заяв;

  розпочати розробку цифрової платформи для полегшення подання заяв та відповідних доказів.

  За словами заступник Міністра юстиції, 2 квітня 2024 року у м. Гаага, Нідерланди, має відбутися конференція міністерського рівня «Відновлення справедливості» протягом якої буде оголошено про технічний запуск Реєстру для отримання перших заяв та доказів від фізичних осіб. Планується, що протягом зустрічі у Гаазі Конференція Учасників Реєстру збитків затвердить категорії збитків та розпочне процедуру прийому заяв щодо збитків.

  «Водночас створення Реєстру збитків не є кінцевою метою в досягненні справедливості для України та її народу. Важливо надати постраждалим через російську агресію легітимні правові можливості для виконання рішень майбутньої Компенсаційної комісії. Оскільки рішення Комісії не будуть судовими рішеннями та не підлягатимуть виконанню органами національних судових систем, існує необхідність у створенні Компенсаційного фонду, який буде частиною комплексного компенсаційного механізму», — зауважила Ірина Мудра.

  На сьогодні триває процес погодження міжнародного інструменту щодо створення Компенсаційної комісії. Країни-партнери, які вжили контрзаходів у вигляді заморожування російських валютних резервів, що знаходяться у їхніх юрисдикціях від початку повномасштабного вторгнення, можуть вжити й подальших контрзаходів. Зокрема, держави можуть конфіскувати суверенні російські активи та акумулювати їх на рахунку в міжнародній фінансовій установі, надавши останній повноваження розпоряджатися цими коштами з метою отримання максимального прибутку. Наприклад, інвестуючи в середньострокові боргові цінні папери з низьким рівнем ризику. Очікується, що отримані доходи будуть використані для фінансування нагальних потреб України.

  «Ціна бездіяльності та страху перед арештом російських активів є надто високою для України та міжнародного правопорядку. Відмова від конфіскації активів підірве верховенство права та створить небезпечний прецедент, що дозволить будь-якій державі, яка володіє ядерною зброєю, безкарно порушувати Статут ООН», — підкреслила заступник Міністра юстиції.

  На завершення виступу вона проінформувала учасників про інші ініціативи, започатковані Україною у співпраці з партнерами, де можна спостерігати велику підтримку з боку ООН. Зокрема, мова йшлася про план дій Bring Kids Back UA, ініційований Президентом України Володимиром Зеленським. Проект спрямований на сприяння поверненню та реінтеграції депортованих українських дітей та складається з семи ключових блоків, серед яких залучення міжнародних організацій, розвиток сімейних форм виховання, а також заходи з притягнення до відповідальності рф. Також Ірина Мудра вказувала на те, що Україна стала першою країною, яка запустила всеохопний координаційний механізм боротьби зі злочинами сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом (СНПК).