• In English
 • Ірина Мудра: Рішення Ради ЄС уможливлює використання прибутку від заморожених російських активів на користь України
  Міністерство юстиції України, опубліковано 13 лютого 2024 року о 10:08

  Рада ЄС ухвалила рішення, що відкриває шлях до використання прибутків від заморожених активів рф на користь України.

  Прийняті Радою рішення та постанова роз’яснюють зобов’язання центральних депозитаріїв цінних паперів, що володіють замороженими активами і резервами Центробанку росії.

  «На даний момент в юрисдикціях партнерів по G7, ЄС та Австралії заморожено 260 млрд євро активів Центрального банку росії, причому більше двох третин з них - в ЄС. Прийняте Радою ЄС рішення роз’яснює, зокрема, правовий статус доходів, які отримують центральні депозитарії від користування російськими активами. Це відкриває шлях до використання прибутку від заморожених російських активів на користь України», - зазначила заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра.

  Рада, зокрема, ухвалила, що депозитарії, які володіють активами центробанку Росії на суму понад 1 млн євро, повинні окремо враховувати залишки коштів, що накопичилися в результаті обмежувальних заходів ЄС, а також мають зберігати відповідні доходи окремо. Крім того, депозитаріям заборонили розпоряджатися отриманим чистим прибутком. З урахуванням ризиків і витрат, пов’язаних із зберіганням активів та резервів Центрального банку росії, кожен центральний депозитарій цінних паперів може звернутися до свого наглядового органу з проханням санкціонувати випуск частини цього чистого прибутку з урахуванням дотримання статутного капіталу та ризиків.

  Відповідне рішення дає можливість Раді встановити фінансовий внесок до бюджету ЄС, зібраний за рахунок прибутку від користування росактивами. Кошти хочуть спрямувати для підтримки України та її відновлення і реконструкції.

  Цьому рішенню передувала кропітка робота Мін’юсту, Міністерства фінансів і НБУ у співпраці з європейськими колегами. Зокрема, в межах останнього робочого візиту до Брюсселю команда Міністерства юстиції України працювала над вирішенням питань щодо спрямування доходів від знерухомлених резервів ЦБР для відновлення України разом з міжнародними партнерами.

  Також нагадуємо, що одним із пріоритетних завдань для Мін‘юсту залишається створення належної юридичної основи для забезпечення компенсації збитків, завданих Україні російськими загарбниками, за рахунок російських активів в Україні та за кордоном.