• In English
  • Ірина Мудра: Колективними зусиллями змусимо рф понести відповідальність за всі міжнародні злочини
    Міністерство юстиції України, опубліковано 30 червня 2023 року о 15:55

    Неспровокована та жорстока агресивна війна росії проти України призвела до величезних людських страждань та значних руйнувань інфраструктури, державної та приватної власності, а також до загибелі людей. Нещодавно створений міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України (далі — Реєстр), має вирішальне значення для документування та оцінки масштабів руйнувань, забезпечення повного відшкодування збитків та сприяння зусиллям з відновлення та реконструкції країни.

    «Резолюція Генеральної Асамблеї ООН «Сприяння здійсненню правового захисту і забезпечення відшкодування шкоди у зв’язку з агресію проти України» дуже чітко дала зрозуміти, що агресивна війна має високу ціну, яку країна-порушник повинна заплатити. Тому створення ефективного механізму отримання репарацій, в т.ч. компенсацій не лише державою, яка постраждала від агресії, але й самими жертвами цієї зухвалої війни, є юридично обґрунтованим. Якщо росія не погоджується виплачувати репарації відповідно до положень проекту статей про відповідальність держав — зобов'язання щодо репарацій мають бути примусово виконані. Українцям, Україні та її економіці потрібно буде якнайшвидше розпочати відбудову. Виконання зобов'язань не може чекати до тих пір, поки буде укладено післявоєнний договір або резолюцію, оскільки нереально вірити в добру волю російського керівництва або чекати капітуляції росії», — про це говорила заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра разом з представниками 45 місій в ООН — учасниками брифінгу щодо Реєстру збитків та просування спеціального компенсаційного механізму, який відбувся у Нью-Йорку.

    Зокрема, обговорили:

    • як в найшвидші терміни запустити Реєстр (Конференцією Учасників Реєстру збитків обрано Виконавчим директором Маркіяна Ключковського та є необхідні юридичні підстави для свого існування);
    • Реєстр – це перша складова компенсаційного механізму, то ж потрібно рухатися далі, створювати комісію з розгляду заяв та компенсаційний фонд який має наповнюватися за рахунок конфіскованих активів рф.

    Відомо, що Реєстр отримуватиме та оброблятиме інформацію про заяви щодо відшкодування шкоди та докази, категоризуватиме, класифікуватиме та впорядковуватиме такі заяви, оцінюватиме та визначатиме прийнятність заяв для включення до Реєстру, а також реєструватиме прийнятні заяви з метою їхнього подальшого розгляду та винесення рішення. Реєстр не матиме жодних судових функцій щодо таких заяв, включаючи визначення відповідальності та розподіл будь-яких виплат або компенсацій. Реєстр є першим компонентом комплексного механізму компенсації, який має на меті забезпечити виконання росією її міжнародно-правового зобов'язання щодо відшкодування збитків Україні, оскільки він допомагає потерпілим фіксувати свої втрати та зберігає докази на підтримку майбутніх претензій щодо компенсації. 

    «Реєстр збитків для України є першим практичним кроком і реальним заходом, спрямованим на забезпечення права потерпілих на отримання відшкодування в умовах збройного конфлікту. Реєстр — це не про політику. Реєстр — це про постраждалих і збір даних про збитки, завдані в масштабах, небачених з часів Другої світової війни», — зазначила Ірина Мудра.

    Тож, українська сторона закликала країни, які ще не долучилися до Реєстру, але підтримали Резолюцію Генасамблеї ООН від 14 листопада 2022 про репарації Україні, не зволікати, а активно долучатися. Адже, як зазначила заступник Міністра юстиції України: «Чим більше колективних зусиль ми докладемо — тим швидше змусимо росію залишити територію України та понести відповідальність за всі міжнародні злочини!»