• In English
  • Інвестиції в енергетику і вихід на європейські ринки: зустріч керівництва Міненерго з бізнесом та дипломатами
    Міністерство енергетики України, опубліковано 19 березня 2024 року о 13:00

    Інтеграція українських енергетичних ринків до європейських є невід’ємною складовою розвитку енергосектору у процесі його відновлення і відбудови. Про це йшлося на зустрічі заступників Міністра енергетики України Світлани Гринчук, Ярослава Демченкова і Миколи Колісника з представниками 90 компаній та іноземних дипломатів, що відбулась у Торгово-промисловій палаті України.

    Учасники обговорили важливість залучення бізнесу до процесів відновлення та підсилення енергетичного сектору, розбудови енергетичної інфраструктури та впровадження нових стратегій і завдань, орієнтованих на європейські і світові практики.

    Одним із ключових напрямків розвитку енергосектору, визначених Енергетичною стратегією України та над якими активно працює Міненерго, є відновлювані джерела енергії. Зокрема, влітку 2023 року ухвалено законопроєкт щодо «зеленої» трансформації і розвитку потужностей відновлюваної енергетики. Закон передбачає новий підхід до підтримки ВДЕ, з орієнтацією на ринкові механізми і залучення інвестицій у галузь. Протягом останнього місяця розроблено ключові акти щодо розподілу квот на встановлення потужностей ВДЕ за аукціонним механізмом і Порядок видачі, обігу та погашення гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Сьогодні триває спільна з партнерами робота над розробленням реєстру гарантій походження та узгодження їх за європейськими правилами. Це важливо для залучення більшої кількості інвесторів у сектор ВДЕ.

    «Попри складні обставини воєнного часу, протягом двох останніх років в Україні було введено понад 600 МВт нових потужностей ВДЕ. У сектор інвестують як українські компанії, так і міжнародні партнери», - зазначила заступник Міністра енергетики України Світлана Гринчук.

    Ярослав Демченков звернув увагу на активізацію співпраці міжнародного бізнесу в енергетичному секторі навіть під час війни. Цьому сприяє синхронізація української енергосистеми з європейською ENTSO-E, продовження інтеграції енергетичних ринків у загальноєвропейському контексті та законодавчі зміни.

    «Енергетичні ринки інтегруються у загальноєвропейські, стають більш передбачуваними та зрозумілими для інвесторів. Ця тенденція стала можливою завдяки впровадженню нових ринкових інструментів та стимулів для «зеленої» трансформації сектору та його сталого відновлення. Зараз Міненерго активно працює над імплементацією четвертого енергопакету ЄС у національне законодавство. Це сприятиме подальшому розвитку використання відновлюваних джерел енергії, підвищенню гнучкості та стабільності на електроенергетичному ринку», - зазначив він.

    Микола Колісник зазначив, що Україна може запропонувати значну інвестиційну перевагу у вигляді більш дешевого мегавата та метра кубічного, що є основною витратною складовою. А також наголосив на перспективах розвитку та інвестування в газову галузь у контексті євроінтеграційних процесів: «У Європі через санкції відбувся певний дисбаланс на газовому ринку, і бізнес став обирати найбільш конкурентні середовища. Для України, де є власний виробіток і сховища, - це вигідна ситуація». 

    Міненерго зацікавлене у збільшенні присутності українських компаній на енергетичних ринках ЄС і відкрите до співпраці, надання експертної та іншої підтримки для досягнення відповідних завдань.