• In English
 • Ігор Кузін: Україна продовжить посилювати кадровий потенціал та навчати польових епідеміологів за міжнародними стандартами
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 14 травня 2024 року о 13:29

  Підготовка фахівців з польової епідеміології важлива під час війни, коли потрібно оперативно реагувати на комплексні та комбіновані загрози та надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я, запобігати спалахам інфекційних хвороб. Про цей під час конференції з інтервенційної епідеміологічної служби (ІЕС) повідомив головний державний санітарний лікар України.

  Освітня програма «Інтервенційна епідеміологічна служба – Україна» для українських фахівців була впроваджена 2018 року. За шість років 167 фахівців пройшли навчання, ще 52 резиденти навчаються зараз. У 2023 році українська програма підготовки польових епідеміологів отримала нагороду від центрів контролю та профілактики захворювань США.
  «Українська програма підготовки польових епідеміологів – це аналог американських та європейських програм підготовки з інтервенційної епідеміології. Вона передбачає практичне навчання із застосуванням науково обґрунтованих даних, проведення актуальних досліджень для сфери громадського здоров’я та впровадження програм, спрямованих на покращення здоров’я населення. Кожній країні важливо сформувати резерв з підготовлених фахівців – польових епідеміологів, адже сфера їхньої діяльності не обмежується лише протидією інфекційним хворобам. Вона підтримує підхід «єдиного здоровʼя» та охоплює питання епідеміології неінфекційних захворювань, біобезпеки та біозахисту, лабораторний компонент, комунікації та взаємодію з громадами», – зазначив заступник Міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

  Підготовка польових епідеміологів зміцнює потенціал систем епіднагляду, зокрема, у контексті збору, аналізу даних, польових досліджень, розслідувань спалахів хвороб. Під час конференції понад 100 учасників підбили підсумки та продемонстрували результати проведених досліджень до 6-річчя дії програми: перша когорта українських фахівців почала навчання 14 травня 2018 року.
  Випускники та резиденти програми представили проєкти та наукові дослідження щодо розслідування спалахів, вакцинації, покращення систем епіднагляду, антимікробної резистентності та інших тем. До обговорень долучились також міжнародні координатори: представниця CDC, директорка глобальної програми охорони здоров’я Джоанна Гейнс та регіональний радник регіонального офісу для країн Східної Європи та Центральної Азії, CDC Тушар Сінгх, експерти української програми та експерти Центру Громадського здоровʼя МОЗ України.

  Серед випускників та резидентів української програми «Інтервенційна епідеміологічна служба – Україна» фахівці з різних міністерств та відомств, зокрема Міністерства охорони здоров’я, Держпродспоживслужби, Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Держприкордонслужби, медичних університетів.