Міністр енергетики України Герман Галущенко провів зустріч зі спеціальним посланником Міністра закордонних справ Італійської Республіки з питань відбудови та зміцнення стійкості України Давіде Ла Чечиліа. Участь у зустрічі взяв надзвичайний і повноважний посол Італії в Україні П’єр Франческо Дзадзо, а також заступники Міністра енергетики Ярослав Демченков та Світлана Гринчук.
Сторони приділили увагу спільній роботі для відновлення енергосектору у форматі співпраці на рівні G7 та G7+, а також реалізації проектів з розвитку відновлюваної енергетики, співпраці у газовій галузі та децентралізації генерації в Україні.
Важливою темою зустрічі стало завершення підготовки до запуску проекту «Аварійне відновлення гідроелектростанцій», який дозволить ПрАТ «Укргідроенерго» залучити кредитні кошти (зокрема італійського банку) для постачання і монтажу критично важливого обладнання для Дніпровської та Середньодніпровської гідроелектростанцій. Це сприятиме розвитку гідроенергетики та зміцненню енергетичної безпеки України.
Також під час зустрічі обговорювалося поглиблення співпраці в газовій сфері. Герман Галущенко відзначив успіхи Італії щодо відмови від російського газу та диверсифікації постачання.
«Італія – одна з двох європейських країн, які досягли серйозних результатів у скороченні залежності від російського блакитного палива. Диверсифікація постачання, розвиток нових маршрутів і газотранспортної інфраструктури – це питання не тільки національної безпеки країн, але й енергетичної безпеки Європи в цілому», - зазначив Міністр.
Також наголошувалося на можливостях реалізації спільних інфраструктурних проектів з транспортування природного газу. У цьому контексті українська сторона відзначила перспективи участі наших ПСГ в реалізації газового коридору Північ-Південь у Центрально-Східній та Південно-Східній Європі.
Україна налагодила співпрацю з операторами газотранспортних систем Болгарії, Греції, Румунії, Угорщини, Словаччини та Республіки Молдова, підписавши меморандум про співпрацю в розвитку коридору «Південь - Північ» («Вертикального коридору»). Українська газотранспортна система може зробити значний внесок в розбудову інтерконектора Італія - Словенія - Угорщина, який отримав статус проекту спільного інтересу від Єврокомісії і буде запущений наприкінці 2025 року.
Окрім цього, Герман Галущенко подякував італійським партнерам за підтримку українського енергосектору, готовність брати участь у проектах з відновлення, а також гуманітарну допомогу, яку було надано українським енергетичним компаніям. Загалом Італія передала українським енергетикам понад 300 тонн енергетичного обладнання.
Італійська сторона запевнила, що продовжить підтримку України і готова поглиблювати співпрацю для відновлення енергосектору. Для досягнення відповідних результатів країна планує вже найближчими місяцями організувати візит до України представників бізнесу та організувати відповідні консультації щодо співпраці на різних рівнях.