• In English
  • Гібридні загрози вимагають загальносуспільної відповіді, - Іванна Климпуш-Цинцадзе
    Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 09 листопада 2018 року о 14:25

    Для протидії гібридним загрозам потрібна співпраця державних інституцій та бізнесу, медіа та IT-сектору. Для спільних загроз потрібна загальносуспільна відповідь. Про це сказала Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе у заключному слові на міжнародній конференції «Уроки гібридного десятиліття: що треба знати для руху вперед», яка відбулася в Києві 7–8 листопада.

    «До 2014 року ми заспокійливо думали, що світ навколо нас є мирним та дружнім. Ми нехтували ознаками біди, що наближалася. Переживши агресію, окупацію частини території, брутальні дезінформаційні кампанії, кібератаки, ми вже не маємо ілюзій щодо масштабу викликів, які стоять перед нами. Хочу вірити, що й інші країни євроатлантичного простору зрозуміли – демократичний світ зіткнувся з безпрецедентною з часів холодної війни загрозою, і необхідні скоординовані дії для її протидії», – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

    За її словами, гібридну агресію можна порівняти із цунамі. «Коли відбувається землетрус у морі і хвиля прямує у бік берега, вона часто не помітна. Руйнівна сила цієї хвилі стає відчутною у той момент, коли вона обрушується на берег. Але щось робити вже пізно. Саме тому всі запобіжні та рятувальні заходи треба вживати ще тоді, коли хвиля зароджується у глибинах океану. Так само відбувається із гібридною війною. З тою лише різницею, що гібридна агресія – це не стихійне лихо, а цілеспрямована та системна атака. Але так само її треба виявити на ранніх стадіях і завжди бути готовим до відсічі», - додала Віце-прем’єр-міністр.

    Вона підкреслила, підсумовуючи виступи спікерів конференції, що сутність гібридної атаки полягає у використанні Росією наявних слабкостей держав. «Агресор шукає наші вразливі місця і використовує їх проти нас. Автократичний режим Кремля – як злоякісна пухлина, але метастази не проникнуть в суспільство, де вільний простір заповнений демократією. Отже, наше спільне завдання – зробити демократію сильною», – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

    Вона сказала, що Кремль, застосовуючи весь спектр інструментів гібридної війни, продовжує маніпулювати міжнародним правом, веде наступ на всі сфери суспільного життя, атакуючи цінності, дискурс і навіть слова. «Це те, що ми не усвідомлювали раніше. Такі слова, як гендер, гендерна рівність чи навіть демократія дискредитуються, навмисне спотворюються самі поняття, які стоять за цими словами. Росії головне посіяти хаос та дисонанс і спричинити ситуацію, коли б слабкі були геть зруйновані, а сильні – деморалізовані. Щоб люди почали плутати чорне і біле, правду з брехнею. І ці речі, на жаль, навіть в усталених демократичних суспільствах знаходять відгук»,- підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

    Також вона зазначила, що досвід чотирьох важких попередніх років довів, що, на відміну від східних сусідів, в українців є ідея та система цінностей, в центрі якої - не велич «імперії», а велич людини, її права і свободи, її життя.

    За словами Віце-прем’єр-міністра, проведена конференція засвідчила, що безкарність не має права на існування, а для протидії гібридній війні потрібні транссекторальний, трансдисциплінарний та транснаціональний виміри. Північноатлантичний Альянс, який поділяє демократичні цінності і усвідомлює загрози, є абсолютно релевантною цій задачі платформою.

    Віце-прем’єр-міністр подякувала всім спікерам і учасникам конференції, серед яких діючі та колишні високопосадовці та експерти з України, США, Великої Британії, Канади, Естонії, Фінляндії, Грузії, Литви, Польщі. Вона зазначила, що це перша конференція такого масштабу, проведена в Україні, ініційована та організована державними інституціями. «Наша держава, напевно, є єдиною країною, яка вже чотири роки поспіль протистоїть російський гібридній війні та одночасно проводить широкомасштабні внутрішні реформи. Ми сьогодні, по суті, в епіцентрі і одночасно на передньому краї гібридної війни, накопичуючи безцінний щоденний досвід, яким ми готові ділитися з нашими партнерами», – підкреслила Віце-прем’єр-міністр.

    Вона подякувала колегам з Кабінету Міністрів за рішення щодо державного лідерства в проведенні конференції, Урядовому офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, Міністерству закордонних справ, Дипломатичній академії та партнерам за допомогу в організації конференції.

    Довідково 

    Метою конференції «Уроки гібридного десятиліття: що треба знати для руху вперед» стало підбиття підсумків першого десятиліття гібридної війни (відлік ведеться від початку російської агресії щодо Грузії. – Ред.) та розробка рекомендацій для ефективної спільної протидії гібридним загрозам. Українські й іноземні урядовці та експерти обговорили спільні підходи до питань безпеки в політичному, військовому, інформаційному вимірах гібридної війни.

    Конференція ініційована Віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та організована в рамках Платформи Україна-НАТО з вивчення досвіду протидії гібридній війни, заснованої у 2016 році.

    Спікерами конференції стали понад 40 високопосадовців та експертів, зокрема, Президент України Петро Порошенко, Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, Міністр України з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш, радник Президента України Володимир Горбулін, заступник Голови Служби безпеки України Олег Фролов, колишній Прем’єр-міністр України Євген Марчук, Помічник Генерального секретаря НАТО з питань нових викликів безпеці Антоніо Міссіролі, колишній Президент Латвії Валдіс Затлерс, Посол з питань гібридних загроз МЗС Фінляндії Мікко Кіннунен, директор Центру стратегічних комунікацій НАТО (StratCom) у Ризі Яніс Сартс та інші.

    Гібридні загрози вимагають загальносуспільної відповіді, - Іванна Климпуш-Цинцадзе Гібридні загрози вимагають загальносуспільної відповіді, - Іванна Климпуш-Цинцадзе Гібридні загрози вимагають загальносуспільної відповіді, - Іванна Климпуш-Цинцадзе Гібридні загрози вимагають загальносуспільної відповіді, - Іванна Климпуш-Цинцадзе