• In English
 • Фахівці України та США завершують створення новітньої дослідницької ядерної установки

  В Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України відбулася зустріч з питань загального управління та координації дій за введенням в експлуатацію та подальшим функціонуванням ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, що керується лінійним прискорювачем електронів».

  Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» спільно з Аргонською національною лабораторією (Сполучені Штати Америки) завершує створення дослідницької ядерної установки, призначеної для проведення досліджень та перспективних розробок для ядерної енергетики.

  Це перша у світі підкритична установка зі значною вихідною тепловою потужністю та прискорювачем, що має рекордні технічні характеристики.

  На сьогодні завершено всі будівельні та монтажні роботи зі спорудження ядерної установки. При цьому деякі системи (елементи) вже прийнято до експлуатації, а на всіх інших виконуються пусконалагоджувальні роботи.

  У майбутньому експлуатація ядерної установки дозволить проводити розробку наукових основ щодо обґрунтування подовження термінів експлуатації реакторних блоків атомних електростанцій. Також установка надасть можливість створити навчальний центр на базі ННЦ «ХФТІ», Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна та навчальних центрів ДП «НАЕК «Енергоатом».

  Серед пріоритетних питань було обговорено виконання необхідних заходів, які забезпечать виконання вимог з ядерної та радіаційної безпеки, а також важливість забезпечення готовності персоналу ННЦ «ХФТІ» до фізичного пуску та експлуатації ядерної установки.

  Віктор Кушка, начальник відділу поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами Департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу, запевнив, що Міненерговугілля здійснює необхідні заходи для скорішого фізичного пуску установки та забезпечення її подальшої експлуатації.

  Участь у зустрічі взяли представники Департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу, Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції, Офісу вивозу ядерних матеріалів Національної адміністрації ядерної безпеки Міністерства енергетики Сполучених Штатів Америки, Державної інспекції ядерного регулювання України, Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

  Довідково

  Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут», який визначено експлуатуючою організацією із будівництва, введення в експлуатацію та експлуатації ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, що керується лінійним прискорювачем електронів», належить до сфери управління Національної академії наук України.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1021 утворено Міжвідомчу раду із здійснення загального управління та координації дій за введенням в експлуатацію та подальшим функціонуванням зазначеної ядерної підкритичної установки.

  Відповідно до розділу 7 Положення про Міжвідомчу раду 08.02.2018 р. затверджено її персональний склад, головою Міжвідомчої ради визначено – першого заступника Міністра енергетики та вугільної промисловості України.