• In English
 • Енергоефективність та заміщення газу – шлях до зменшення енергетичної залежності країни та обсягу платіжок споживачів


  У прямому ефірі програми «Добрий вечір» на телеканалі «KyivLive» т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура, взяв участь в обговоренні актуальних питань: як зменшити споживання газу та заощаджувати на платіжках.

  За словами Костянтина Гури, енергоефективність та заміщення споживання газу – єдиний надійний спосіб зменшити енергоспоживання та витрати на оплату комунальних послуг. При цьому, необхідно зберегти комфорт, якщо говоримо про споживачів, обсяг виробництва продукції, якщо йдеться про промисловість.

  Держава, у свою чергу, робить чимало кроків для розвитку зазначених напрямів. Потенціал як у сфері енергоефективності, так і в біоенергетиці є значний.

  Зокрема, впроваджено низку інструментів для підтримки населення при впровадженні енергоефективних заходів. Наприклад, завдяки державній та місцевим програмам здешевлення «теплих кредитів» більше 850 тис. родин заощаджують 20-50% коштів при оплаті комунальних платіжок. Економія у цілому за програмою сягає в еквіваленті  майже 500 млн м3 газу щороку, а в економіку інвестовано до 9 млрд грн за 6 років.

  Також на законодавчому рівні тариф на теплову енергію з альтернативних джерел енергії встановлюється на рівні 90% від тарифу на теплову енергію, вироблену з газу. Тобто теплова енергія «не з газу» є на 10% дешевшою для населення та бюджетної сфери. 

  Станом на 01.01.2021 в Україні частка сумарної потужності котелень на альтернативних  видах  палива  до  загальної  потужності котелень складає 13,3%.  Частка обсягу теплової енергії, виробленої в Україні з альтернативних видів палива, - 15,8 % до загального обсягу виробленої теплової енергії.

  Окрім цього, Костянтин Гура акцентував увагу на необхідності запровадити:

  • нову 5-річну державну цільову програму на 2022-2026 років, яка передбачатиме підтримку різних секторів економіки у вигляді компенсації:
  • частини суми «теплого кредиту» – для населення;
  • частини відсотків за кредитами – для промисловості, бюджетної сфери, біоенергетики, транспорту.

  конкурентний ринок теплової енергії, в рамках якого діятимуть прозорі недискримінаційні умови приєднання до мережі виробників теплової енергії у т.ч. з альтернативних джерел енергії;

  • низку законопроектів для активізації розвитку біоенергетики.