• In English
 • Дмитро Кулеба відкрив у МЗС мистецьку виставку про Крим, присвячену Дню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
  Міністерство закордонних справ України, опубліковано 18 травня 2021 року о 13:31

  Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відкрив у МЗС мистецьку виставку про Крим, присвячену 77-м роковинам депортації кримськотатарського народу.

  Виставка об’єднала два мистецькі проекти, які показують історію Криму до і після депортації 1944 року: анімований фотопроект “Вкрадений Крим” Фатіми Османової і Ельдара Халіла та твори кримського циклу відомого українського художника Юрія Химича “Кримські старожитності”.

  “У далекому 1944 році Сталін оголосив кримських татар зрадниками. Сьогодні Путін оголошує кримських татар екстремістами. Ця жахлива політична традиція Росії, шельмувати та нав’язувати ярлики, аби знищувати цілі народи, триває і нині”, - заявив Міністр.

  Дмитро Кулеба додав, що Крим є частиною Української держави, і лише у її складі народи, які споконвіку населяли півострів - кримські татари, кримчаки і караїми - зможуть повноцінно розвиватися, розвивати власну ідентичність та культуру, почуватися у безпеці.

  “Кожен іноземний гість, який відвідуватиме Міністерство закордонних справ, - а це міністри, голови парламентів, глави урядів - бачитиме цю виставку. Це живе та сильне мистецьке нагадування про ту справу, яка зараз об’єднує дуже багато країн світу: захист кримськотатарського народу та деокупація Криму”, - зауважив Міністр.

  Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв нагадав про страшний злочин сталінського режиму, геноцид кримськотатарського народу 1944 року, і висловив вдячність Міністерству закордонних справ за зусилля задля деокупації Криму.

  “Я переконаний, що Крим рано чи пізно буде звільнений з окупації і руки, простягнуті на суверенітет і територіальну цілісність Української держави, будуть зламані”, - зазначив Мустафа Джемілєв.

  Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловив особисте захоплення мистецькими творами, представленими на виставці, та переконання, що Кримська платформа стане майданчиком, який приведе до деокупації Криму.

  У відкритті виставки також взяли участь Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, Голова Духовного управління мусульман Криму та Муфтій Криму Айдер Рустемов, постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич, керівник Khymych Art Foundation Петро Зуєв та співзасновники Khymych Art Foundation Михайло Химич та Генадій Друзенко.

  Довідково

  Цикл творів “Кримські старожитності” класика українського образотворчого мистецтва ХХ століття Юрія Івановича Химича (1928-2003) включає сотні графічних та живописних творів, які зображують кримські старожитності, архітектурні пам’ятки Бахчисарая, Херсонеса, Судака, Феодосії та Севастополя. Твори присвячені Криму 1950-1982 років, коли кримськотатарський народ був депортований радянською владою з його історичної батьківщини.

  Анімований фотопроект «Вкрадений Крим» Фатіми Османової та Ельдара Халіла демонструє матеріали з сімейних архівів і розповідає про культурне життя кримськотатарського народу до депортації.