• In English
 • Дмитро Кулеба: Люблінський трикутник - один з ключових елементів нової безпекової стратегії України
  Міністерство закордонних справ України, опубліковано 28 липня 2021 року о 12:37

  Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підбив підсумки першого року нового регіонального альянсу, Люблінського трикутника, та назвав десять пріоритетів його роботи.

  Про це Міністр розповів на брифінгу 28 липня, у першу річницю заснування нового формату України, Польщі та Литви.

  “Завдяки Люблінському трикутнику Україна стверджується як активний учасник міжнародної політики. Україна формує нове бачення міжнародної безпекової стратегії, в якій ми не будемо залежати від великих альянсів. Ми формуємо власні регіональні об’єднання з країнами, з якими нас пов’язують тісні історичні, політичні та економічні зв’язки, спільність цінностей та цілей”, - наголосив він.

  Дмитро Кулеба повідомив, що лише за рік в Люблінському трикутнику відбулися дев’ять зустрічей: три зустрічі міністрів закордонних справ, одна зустріч національних координаторів Люблінського трикутника, дві зустрічі керівників відомств з національної безпеки, три зустрічі парламентарів. Навесні був заснований Молодіжний Люблінський трикутник.

  Міністр згадав дві заяви країн Трикутника, щодо подій у Білорусі та роковин геноциду кримськотатарського народу. Він повідомив, що за рік міністри Люблінського трикутника підписали чотири документи: Люблінську декларацію, Дорожню карту співробітництва, Спільний план з протидії дезінформації, Декларацію про спільну європейську спадщину та цінності.

  Глава української дипломатії перелічив десять пріоритетів Люблінського трикутника:

  1. Протидія агресивній політиці РФ

  2. Військова і оборонна взаємодія з використанням потенціалу НАТО та ЄС, де незамінною є Литовсько-польсько-українська бригада

  3. Кібербезпека та боротьба з дезінформацією

  4. Боротьба з наслідками пандемії COVID-19

  5. Економічна співпраця, протидія нелегальним фінансовим потокам та податковим злочинам, координація у сфері трудової міграції

  6. Енергетична взаємодія, протидія реалізації Північного потоку-2

  7. Культурна, наукова та освітня співпраця, молодіжні обміни

  8. Координація в інших регіональних форматах і міжнародних організаціях

  9. Питання перетину кордону, боротьби з порушенням митних правил, норм фітосанітарної сертифікації

  10. Співпраця безпекових інституцій.

  “Люблінський трикутник - частина стратегії України зі створення поясу безпеки між Балтійським і Чорним морями. Це один з регіональних альянсів, який зміцнює нашу безпеку та наближає вступ України до ЄС і НАТО”, - підкреслив він.

  Дмитро Кулеба заявив, що Люблінський трикутник створює реальну альтернативу політичному “русскому міру” у нашій частині Європи: “Україна, Польща та Литва вже ніколи не повернуться до російської сфери впливу, а от для Білорусі Люблінський трикутник є реальною альтернативою на майбутнє. Ми допомагатимемо білоруському народу побудувати справедливу державу, яка матиме європейське майбутнє, і в якій захищені права людини. Коли Білорусь стане на демократичний, європейський шлях розвитку, Україна, Польща та Литва будуть готові розглянути її приєднання до нашого формату”.

  Довідково

  Люблінський трикутник - тристоронній формат взаємодії України, Литви та Польщі, створений міністрами закордонних справ у липні 2020 року на визнання багатовікових історичних та культурних зв’язків між трьома народами. Формат підкреслює роль України, Польщі та Литви у процесі формування сучасних політичних, культурних та соціальних реалій Центральної Європи.

  Сукупна площа країн Люблінського трикутника – майже 1 млн кв.км Населення – понад 80 млн. Тристороння торгівля уже сьогодні сягає 8 млрд дол.США.

  Трикутник має спільний військовий підрозділ - ЛИТПОЛУКРБРИГ. Нині бригада об’єднує понад 3,5 тис. військовослужбовців Литви, Польщі та України.

  Нині в Україні триває фінальна стадія військових навчань країн Люблінського трикутника та США, “Три мечі - 2021”. В ній беруть участь понад 1200 військовослужбовців і понад 200 бойових машин.