• In English
 • Для забезпечення українців доступним житлом Уряд розробляє пільгові програми «Оренда з правом викупу» та «Соціальна оренда», – Юлія Свириденко
  Міністерство економіки України, опубліковано 25 січня 2024 року о 18:15

  Для забезпечення українців доступним житлом Уряд розробляє декілька пільгових програм – крім вже існуючої програми єОселя, з’являться механізми «Оренда з правом викупу» та «Соціальна оренда». Про це розповіла Перший віце-прем’єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко під час онлайн-виступу на заході «Система доступного орендного житла в Україні».

  «Внаслідок повномасштабного російського вторгнення Україна зазнала найбільших руйнувань з часів Другої світової війни. Знищені десятки міст та сіл, тисячі людей втратили домівки. Щонайменше 160 тисяч будівель та споруд зруйновані, приблизно 20 тисяч із них – багатоповерхові. Та, на жаль, щодня додаються нові руйнування. росіяни цілеспрямовано продовжують завдавати ударів житловій інфраструктурі.

  У той самий час тисячі українців залишили свої будинки через окупацію. Хтось виїхав за кордон, інші знайшли прихисток у більш безпечних регіонах України. Станом на сьогодні в Україні близько 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Ще близько 2 мільйонів сімей, які безповоротно втратили домівку. Тому питання житла – одне з найбільш нагальних для нас», - наголосила Юлія Свириденко.

  Щоб певною мірою задовольнити цю потребу, Уряд зараз реалізує дві програми. Перша – це єВідновлення, що передбачає виплату компенсацій українцям, в яких зруйноване або пошкоджене житло. Друга – це програма пільгової іпотеки єОселя. За її умовами фактично кожен українець може взяти доступний кредит на житло під 3 або 7%.

  «Крім програми «Доступна іпотека», яку вже презентує єОселя, ми розглядаємо можливість впровадження ще кількох інструментів, які наразі на стадії розробки. Йдеться про систему оренди з правом викупу (rent-to-own) та соціальну оренду. Ці підходи досить поширені на Заході. Для реалізації цього ми фактично вже маємо єдиного державного оператора – ПрАТ «Укрфінжитло», і держава вже профінансувала його статутний капітал на 50 млрд грн за рахунок облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), а також планує здійснити додаткове вливання в капітал УФЖК ще 20 млрд грн цього року», - продовжила Юлія Свириденко.

  У планах Уряду на 2024 рік видати 12 тисяч житлових кредитів, у 2025 році – 23 тисячі на загальну суму 56,6 млрд грн.

  Перевага надаватиметься новозбудованим квартирам, будинкам та таунхаусам або тим, які тільки будуються. Так держава сприятиме не лише вирішенню житлового питання українців, а й стимулюватиме розвиток ринку житлового будівництва та суміжних галузей, сприятиме появі нових робочих місць та наповненню бюджетів різних рівнів. Це також сприятиме повоєнній відбудові України.

  «Напередодні повномасштабного російського вторгнення іпотечні позики в Україні становили менше ніж 1% ВВП. Тоді як у країнах Єврозони цей показник у середньому дорівнює 40%. Наша стратегічна мета за 10 років вийти на рівень 10% ВВП. Більше того, згідно з нашою стратегією, будівництво визначено одним з пріоритетних секторів для відновлення української економіки. Адже після завершення війни Україна перетвориться на найбільший будівельний майданчик Європи.

  Ми прагнемо розвивати різні інструменти забезпечення українців доступним житлом. Саме тому разом з доступною іпотекою зараз ми розробляємо додаткові програми доступної оренди – з правом викупу та соціальної оренди. Найголовніше для нас – забезпечити людей постійним житлом. Також ці процеси сприятимуть формуванню сталої економіки, яка розвивається в унісон з іншими економіками країн Європейського Союзу», – резюмувала Юлія Свириденко.