Однією з ключових тем обговорення Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України стала узгодженість та взаємопов’язаність стратегічних документів регіонального розвитку. Йдеться про Дорожню карту реформи децентралізації, затверджену Урядом Дорожню карту реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою, План України та оновлену Державну стратегію регіонального розвитку.
Під час дискусійної панелі «Добре врядування» заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна нагадала про ключові напрацювання Уряду та Міністерства у сфері регіональної політики та децентралізації, а також визначила головні напрямки роботи.
Уряд працює на виконання євроінтеграційних зобовʼязань, зокрема, рекомендацій Європейської Комісії, для подальшого руху України до членства в ЄС. У Звіті Європейської Комісії в межах Пакета розширення ЄС визначено позитивні результати реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, а також окреслено ключові напрямки щодо вдосконалення багаторівневого врядування в Україні.
26 березня Уряд затвердив Дорожню карту до 2027 року, яка спрямована на продовження реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, з урахуванням нових викликів – військової агресії росії, а також набуття Україною статусу кандидата на членство в ЄС. Документ визначає ключові точки відновлення та розвитку громад у період війни й у повоєнні роки. У рамках середньострокового планування документ буде синхронізовано з Державною стратегію регіонального розвитку та Планом України.
У більшість політик Міністерства закладено цифровізацію з фокусом на прозорість, підзвітність та можливість залучення мешканців до розробки та ухвалення рішень. Одне з таких ефективних цифрових рішень – DREAM - Державна цифрова екосистема управління відновленням, яка містить вже понад 3000 проектів відновлення і модернізації, подовжуємо її вдосконалювати та масштабувати.
В контексті підтримки реформи децентралізації важливим є законопроект №4298, який має забезпечити адміністративний нагляд за законністю рішень органів місцевого самоврядування та забезпечити відповідність цього закону Європейській хартії місцевого самоврядування та кращим принципам та практикам країн ЄС.
Пріоритетний напрямок роботи Міністерства – підвищення інституційної спроможності територіальних громад та регіонів у розрізі проектного менеджменту, цифровізації, антикорупції та стратегічного планування. А також формування прозорих та інклюзивних територіальних громад, інтегрованих у систему мультирівневого урядування.
Вдячні міжнародним партнерам, які вже долучились до ініціативи Олександра Кубракова щодо створення Команд підтримки громад: HOVERLA / проект USAID в Україні ULEAD з Європою / ULEAD with Europe, UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та FCDO, SURGe Project, Expertise France.