• In English
 • Держстат: Оцінка чисельності наявного населення України станом на 1 грудня 2019 року стала результатом експериментальних розрахунків за методологією, яка створювалася робочою групою
  Державна служба статистики України, опубліковано 05 лютого 2020 року о 14:48

  Держстат спростовує інформацію щодо невиконання робіт з оцінки чисельності наявного населення України станом на 1 грудня 2019 року (по регіонах України) та отримання оцінки чисельності наявного населення України 37 млн 289 тис. осіб шляхом звичайних математичних операцій (множенням на 0,888).

  Оцінка чисельності наявного населення України станом на 1 грудня 2019 року стала результатом експериментальних розрахунків за методологією, яка створювалася робочою групою в складі:

  Володимира Саріогло – завідувача відділом моделювання соціально-економічних процесів і структур Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України;

  Дмитра Дубілета – Міністра Кабінету Міністрів України;

  Ігоря Вернера – Голови Державної служби статистики України;

  Костянтина Пацери – директора Analytical Boutique;

  Марії Данюк– засновника проєкту «РЕЙТИНГ. Бізнес в офіційних цифрах»;

  Олега Чертова – завідувача кафедри прикладної математики Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»;

  Павла Полікарчука – засновника проєкту «РЕЙТИНГ. Бізнес в офіційних цифрах».

  Роботи щодо отримання оцінки чисельності наявного населення України тривали із жовтня по грудень 2019 року і включали:

  1. Отримання знеособлених та агрегованих даних: 

  • з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування щодо осіб у віці більше 60 років;

  • з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо осіб у віці до 14 років;

  • з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків;

  • від операторів мобільного зв'язку;

  • щодо перетинання громадянами України та іноземцями державного кордону України.  

  1. Проведення статистичного спостереження щодо користування домогосподарствами послугами мобільного зв'язку (отримано відповіді від 26,7 тис. домогосподарств).

  2. Проведення звіряння даних зазначених вище реєстрів зі статево-віковою структурою населення України, яку веде Держстат. При цьому при роботі з реєстром ДРФО взаховувалися наявні зв'язки з даними щодо нарахування субсидій, звернень для перевірки кодів РНОКПП, дані щодо отримання громадянами доходів.

  3. Проведення розрахунків оцінки чисельності населення трьома методами станом на 1 грудня 2019 року та отримання її узагальненого значення.

  Отримані в знеособленому та агрегованому вигляді дані про кількість абонентів мобільного зв’язку розраховували компанії  Київстар, Vodafone та Lifecell окремо, але за спільною методикою, яка передбачала:

  • прив’язку абонентів до адміністративно-територіальної одиниці станом на лютий-березень 2019 року;

  • виключення із розрахунку: нових абонентів за зазначений часовий період, абонентів M2M/IoT, які були визначені на основі тарифного плану або за типом пристрою, та абонентів, для яких середня тривалість вхідних та вихідних дзвінків за цей період часу становила менше 10 с. 

  Володимир Саріогло зазначив, що проведення статистичного спостереження щодо користування домогосподарствами послугами мобільного зв'язку мало на меті визначення факту користування мобільним зв’язком, кількості SIM-карток, мобільного оператора тощо. Дані збирались із урахуванням території проживання, статі, віку, соціального статусу респондентів тощо. За результатами обстеження встановлено, зокрема, що середня частка населення, яке користується мобільним зв’язком в Україні, становить 0,89, а середня кількість SIM-карток на одного абонента складає 1,21.

  “Станом на цей час Держстат працює над створенням методологічних положень з організації державного статистичного спостереження щодо оцінки чисельності наявного населення України станом на 1 грудня відповідного року. Після розроблення зазначені вище методологічні положення будуть у встановленому порядку затверджені Держстатом та оприлюднені на його офіційному вебсайті”, - повідомив Голова Держстату Ігор Вернер.

  Таким чином, звинувачення у фальсифікації результатів оцінки чисельності наявного населення України станом на 1 грудня 2020 року (по регіонах України) є безпідставними.