• In English
 • Держфінмоніторинг провів секторальну оцінку ризиків на ринку нерухомості
  Державна служба фінансового моніторингу України, опубліковано 18 грудня 2018 року о 11:34

  Державною службою фінансового моніторингу України на виконання пункту 53 Плану заходів на 2017-2019 роки з реалізації Стратегії розвитку системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення на період до 2020 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 601-р проведено секторальну оцінку ризиків використання ринку нерухомості для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом і фінансування тероризму.

  Дослідження концентрує увагу на ідентифікації ризиків (загроз) легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму на ринку нерухомого майна, їх аналізі, оцінці та є основою для проведення чергової Національної оцінки ризиків, проведення якої заплановано на 2019 рік.

  Головною метою проведення секторальної оцінки ризиків стало виявлення ступеня відповідності та ефективності законодавчих, методологічних та практичних заходів, які здійснюються в країні для захисту і уникнення (зменшення) загроз та вразливостей легалізації (відмивання) доходів на ринку нерухомого майна.

  В основу проведення оцінки ризиків також покладено аналіз макро- та мікропоказників ринкової діяльності у сфері купівлі-продажу нерухомості.

  У Звіті про секторальну оцінку детально розкрито інформацію щодо:

  повноти та ефективності правового регулювання сектору з питань протидії відмиванню коштів;

  криміногенної ситуації в секторі нерухомого майна;

  стану виконання піднаглядними суб’єктами первинного фінансового моніторингу вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу;

  ефективності здійснення регулювання і нагляду за суб’єктами первинного фінансового моніторингу;

  типових схем відмивання коштів з використанням інструментів ринку нерухомості тощо.

  У підсумку, отримані Держфінмоніторингом, результати якісно-скорингової оцінки ризиків сектору свідчать про високий рівень ризику ринку нерухомого майна в контексті його загроз, вразливостей та ймовірних наслідків бути використаним злочинцями в цілях відмивання коштів.

  У зв’язку з цим, за результатами секторальної оцінки визначено і надано чіткі пропозиції щодо зменшення ризиків відмивання кримінальних доходів та фінансування тероризму на ринку нерухомого майна, а також цілий ряд рекомендованих заходів для державних органів та приватного сектору.

  Слід зазначити, що представлений Держфінмоніторингом Звіт є першим такого роду документом, за принципом якого усі державні регулятори до завершення І кварталу 2019 року (відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 601-р) очікувано мають здійснити секторальну оцінку тих секторів, регулювання і нагляд за якими вони здійснюють.

  Звіт про проведення секторальної оцінки 25 жовтня 2018 року презентовано Держфінмоніторингом на засіданні Робочої групи з проведення секторальної оцінки ризиків у системі ПВК/ФТ за участі представників основних профільних державних органів, задіяних в системі запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

  Оформлення Звіту здійснено за підтримки Координатора проектів в Україні Організації безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Звіт розміщено на офіційному веб-сайті Держфінмоніторингу у розділі «Національна оцінка ризиків».