• In English
 • Держенергоефективності готує фінансові інструменти для реновацій та будівництва енергоефективного житла

  Держенергоефективності готує фінансові інструменти для реновацій та будівництва енергоефективного житла. Про це повідомила перший заступник Голови Держенергоефективності Марія Малая під час виступу на зустрічі стейкхолдерів «Rebuilding better: from short-term actions to long-term goals». Обговорення ініціювали Міжнародне енергетичне агентство та ЄБРР у продовження 8-ї Глобальної конференції з енергоефективності.

  «Зруйноване житло – це велике горе для родини, непересічна проблема для громад і величезний виклик для Уряду, з одного боку, а з іншого – це вікно можливостей докорінно змінити підходи до енергоефективності житла в Україні», – зауважила Марія Малая.

  За даними останнього енергетичного балансу, на житло припадає 28,5 % кінцевого енергоспоживання, але ще 33,4% - на промисловість, 16,8 % - на транспорт, 10 % - на сферу послуг.

  «Усе це свідчить про необхідність змінити енергоекстенсивний спосіб життя, і прикладом для майбутніх реновацій мають стати відновлені будівлі», – пояснила Марія Малая.

  Водночас, йдеться про комплексний підхід, що потребує зміни підходів до забезпечення енергетичної стійкості як окремих об’єктів соціальної сфери (лікарень, дитячих садків), так і цілих житлових мікрорайонів, це питання будівельного сміття і стимулювання його переробки, і, звичайно, це питання створення механізмів підтримки «зеленого» відновлення.

  «Команда Держенергоефективності зосередила свою увагу на розробці та запуску саме таких інструментів, які нівелюють фінансові ризики та дадуть імпульс для розвитку, в тому числі реновацій та будівництва енергоефективного житла в Україні. І в нас вже є чіткі напрацювання у цьому напрямку», – наголосила вона.

  Так, у квітні 2023 року Парламентом України схвалено Закон України "Про створення Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації".

  Ще одна ініціатива, яку розробляє Агентство, – це Національна платформа з декарбонізації. Це новий, універсальний револьверний інструмент для фінансування та супроводу реалізації проектів з енергоефективності та декарбонізації.

  Наразі Агентством розроблено фінансові продукти для Національної платформи з декарбонізації, різні за умовами, змістом і наповненням – для родин, громад, бюджетних установ, ЕСКО-компаній, бізнесу: кредити, лізинг, гарантії, факторинг, карбонові сертифікати та зелені облігації.

  «Тож, Національна платформа декарбонізації готова стати провідником для спрямування фінансової допомоги від міжнародних партнерів до родин і громад, які, по-перше, її потребують, і, по-друге, які роблять свідомий вибір на користь енергоефективного способу життя», – підсумувала Марія Малая.