• In English
 • Держенергоефективності з представниками ЄБРР опрацьовує розширення механізмів залучення інвестицій в ЕСКО-проекти в Україні

  Доступність дешевих фінансових ресурсів для довгострокових ЕСКО-проектів – одне з найактуальніших питань для кожного інвестора. Про це говорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із Асоційованим директором Департаменту енергоефективності та зміни клімату в Україні та Кавказі ЄБРР Сергієм Масліченком.

  «Удосконалене законодавче підгрунтя дало поштовх стрімкому розвитку ЕСКО-ринку. Так, у 2018 р. маємо 193 укладені ЕСКО-договори на суму контрактів більше 190 млн грн, що у 10 разів більше, ніж у 2016 році», - повідомив Сергій Савчук.

  При цьому, під час підготовки проектів ключовими залишаються фінансові питання:

  • високі відсотки кредитних ресурсів,  
  • фінансування довгострокових проектів та інші.

  Тому корисним є досвід Латвії, де ЄБРР створено Фонд енергоефективності «LABEEF», який надає ЕСКО-компаніям довгострокове фінансування для реалізації проектів у бюджетній та житловій сферах.

  Фонд використовує модель форфейтингу – викупу 80% ціни укладених енергосервісних договорів під 5% річних на 5-15 років. Такий механізм дає можливість ЕСКО-компаніям втричі пришвидшити темпи інвестування у нові проекти.

  Під час зустрічі сторони також обговорили можливість створення подібного фінансового інструмента в Україні.

  У разі запровадження такого Фонду в Україні доступ до фінансових ресурсів для комплексних та довгострокових ЕСКО-проектів буде розширено.

  Нагадуємо, що ЄБРР сприяло розробці діючого законодавства з енергосервісу та окремого модуля в PROZORRO для здійснення специфічного типу закупівель – ЕСКО.

  Агентство продовжить роботу із провідними міжнародними фінансовими інституціями для розкриття всього потенціалу ринку ЕСКО в Україні.