• In English
 • Держенергоефективності з експертами IRENA працює над створенням ефективної системи «зелених» аукціонів в Україні

  Кращий досвід країн світу щодо впровадження «зелених» аукціонів та його застосування в Україні обговорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із експертами Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA), помічниками народних депутатів України, представниками Міненерговугілля, Держенергоефективності та Національної інвестиційної ради.

  У рамках вебінару, ініційованого Агентством, фахівці IRENA відзначили активність України у розвитку «чистої» енергетики та поділилися результатами досліджень щодо проведення аукціонів у різних країнах світу.

  Так, впродовж останніх 20 років все більше країн світу обирають аукціони як один із механізмів розвитку «чистої» енергетики. Якщо у 2008 р. таких країн було лише 20, то у 2018 р. – понад 70.

  За висновками експертів, аукціони мають низку важливих переваг, зокрема: забезпечують прозорість ринку; стимулюють зростання конкуренції між інвесторами; визначають реальну ринкову ціну на «чисту» електроенергію та сприяють її зменшенню.

  Наприклад, в Об’єднаних Арабських Еміратах впродовж двох років завдяки аукціонам ціна на електроенергію із СЕС знизилася із 58,5 долара/МВт/год. у січні 2015 р. до  24,2 долара/МВт/год. у березні 2017 року.

  Окрім цінової складової, сторони розглянули усі інші елементи аукціонів.

  Під час розробки ефективної моделі аукціонів для України експерти IRENA рекомендували звертати особливу увагу на такі питання:

  • ключова мета, яку ставить перед собою країна;
  • умови участі в аукціонах;
  • способи підвищення конкуренції між учасниками та уникнення зловживань;
  • умови обрання переможця аукціону;
  • шляхи нівеляції ризиків реалізації проектів, які виграли аукціони.

  За підсумками вебінару учасники дійшли згоди щодо необхідності узагальнення рекомендацій експертів IRENA та їх включення у якості пропозицій до законопроекту про аукціони в Україні.

  Також на початку 2019 р. планується провести масштабний семінар за участю фахівців IRENA з питань «зелених» аукціонів.