• In English
 • Держенергоефективності презентувало удосконалену концепцію стимулювання енергетичної утилізації сміття в Україні

  Концепцію стимулювання виробництва енергії із сміття в Україні, доопрацьовану Держенергоефективності спільно з експертами КМДА, НКРЕКП, компаній «Suez» і «Veolia», обговорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук на  другому круглому столі з представниками органів влади, бізнесу та експертами в Українському союзі промисловців і підприємців.

  «Як відомо, в Україні щорічно генерується близько 10 млн тонн сміття, з яких майже 94% вивозиться на полігони. В той же час у Швеції на полігони потрапляє лише 1% сміття, а 99% переробляється. Додатково Швеція імпортує 800 тис. тонн відходів на рік», - повідомив Сергій Савчук.

  Якщо в Україні використати весь потенціал виробництва електроенергії та тепла із сміття, то можна заміщувати в еквіваленті до 1 млрд м3 газу на рік.

  «Тож ми поставили за мету – запустити ринок генерації енергії із сміття з урахуванням одночасно енергетичної, екологічної та економічної складових», - наголосив Сергій Савчук.

  Розроблена концепція передбачає роздільний збір сміття, ефективну систему збору та вивезення побутових відходів, сприятливі умови для генерації енергії із сміття (гарантії повернення інвестицій та зменшення терміну окупності проекту).

  Серед найважливіших конкретних завдань:

  - надати можливість органам місцевого самоврядування укладати довгострокові договори на переробку сміття;

  - закріпити на законодавчому рівні систему екологічних вимог до підприємств сміттєпереробної галузі, наприклад: попереднє сортування відходів з максимальним відбором вторсировини, обов’язкова 3-ступенева система очистки газів, вимоги ЄС щодо промислових викидів тощо;

  - встановити чіткі правила тарифоутворення для послуг з енергетичної утилізації відходів;

  - налагодити систему адміністрування поводження з відходами на муніципальному рівні.

  «Впевнений, що проекти у цій сфері можуть стати дуже вигідними, адже сміттєпереробний завод зможе отримувати дохід за перероблення сміття, генерацію теплової та електричної енергії, а також реалізацію вторинної сировини», - пояснив Сергій Савчук.

  Загалом учасники круглого столу дійшли згоди щодо необхідності якнайшвидше здійснити законодавчі зміни у цій сфері та підтримали запропоновану концепцію.

  Детальніше із концепцією можна ознайомитися за посиланням.