• In English
 • Держенергоефективності представило місцевим громадам переваги впровадження «зелених» проектів

   

  «Зелені» проекти – це можливості для сталого економічного розвитку громад, – наголосив в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура на онлайн-семінарі для громад, ініційованому Агентством з відновлюваної енергетики.

  Проекти з використанням відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива вирішують не лише питання енергозабезпечення громади, а й сприяють економічному розвитку, створенню робочих місць, поповненню бюджетів.

  «70 млрд євро – такий потенціал «зеленого» фінансування в Україні до 2030 року. Про це говорить оцінка IFC. Це кошти, які можуть зайти в економіку та мати мультиплікативний ефект», – повідомив Костянтин Гура.

  За останні роки було зроблено чимало для суттєвих зрушень у цій сфері. У результаті протягом 2010-2019 років, відповідно до Енергетичного балансу, частка відновлюваних джерел енергії у валовому кінцевому енергоспоживанні збільшилася майже у 3 рази: з 2,9% до 8,1%.

  Крім цього, із 2014 р. по квітень 2021 року введено в експлуатацію
  2,5 ГВт нових потужностей в альтернативній теплоенергетиці. На законодавчому рівні діє тариф на теплову енергію з альтернативних видів палива, що на 10% нижчий за тариф на теплову енергію з газу. Тож, тепло «не з газу» дешевше для споживачів, а інвестори мають гарантований тариф.

  «Ми маємо продовжити тренд розвитку «зеленої» енергетики. Важливо переходити на систему аукціонів, прийняти цілий пакет готових законопроектів у біоенергетиці і запровадити Net Metering, гарантії походження енергії із відновлюваних джерел енергії», – пояснив Костянтин Гура.

  У свою чергу заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко детально представив переваги усіх законопроектів, які мають на меті сприяти інвестиціям у відновлювану енергетику України. Йдеться про законопроекти щодо:

  • стимулювання вирощування енергорослин на маргінальних землях;
  • запровадження конкурентного ринку твердих біопалив;
  • розвитку сфери виробництва та використання біометану;
  • звільнення біопалива від податку на СО₂;
  • розвитку ринку рідких біопалив.

  «Розвиток сфери виробництва біометану є важливим не лише з точки зору зменшення енергетичної залежності, а й з точки зору підтримки нашої газотранспортної системи, – пояснив Юрій Шафаренко. – Майже 8 млрд м3 у рік – потенціал заміщення газу біометаном. Це 25% нашого річного внутрішнього споживання газу і, що вкрай важливо, близько 50% імпорту блакитного палива».

  Ще один перспективний напрям, над розвитком якого ведеться активна робота, - це воднева енергетика.

  Довідково

  Презентація заступника Голови Держенергоефективності Юрія Шафаренка «Розвиток відновлюваної енергетики в Україні».