• In English
 • Денис Малюська: Міжнародний Реєстр збитків оголосив про початок прийому заяв
  Міністерство юстиції України, опубліковано 02 квітня 2024 року о 15:31

  2 квітня, в Гаазі (Нідерланди), в рамках міністерської конференції «Відновлення справедливості для України» в присутності Генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич, керівників міжнародних організацій, міністрів та високопосадовців з понад 60 держав, оголошено про технічний запуск міжнародного Реєстру збитків та початок прийому заяв постраждалих від збройної агресії російської федерації. Цьому кроку передувало затвердження Конференцією Учасників правил і положень Реєстру, в тому числі правил подання, обробки та внесення заяв і переліку категорій заяв, що підлягають включенню до Реєстру.

  Реєстр буде відкриватися поступово, прийом заяв почнеться для фізичних осіб Категорії А3.

  A3: «Позови, пов'язані з втратою власності, доходу або засобів до існування», а саме:

  A3.1 «Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна».

  Загалом міжнародний Реєстр буде приймати заяви від постраждалих фізичних, юридичних осіб, держави Україна по 40 Категоріях. Категорії заяв включають: втрату життя, катування та сексуальне насильство, а також тілесні ушкодження, примусове переміщення та примусове переселення осіб, втрату майна та доходу, інші форми економічних збитків, пошкодження критичної інфраструктури та інших державних об’єктів, збитки, завдані історико-культурній спадщині, збитки навколишньому середовищу та інші категорії, визначені Радою Реєстру.

  Кожна Категорія має затверджену Статутом Реєстру форму претензії.

  Заяву до першої відкритої категорії (А3) можна подати через застосунок Дія: мобільний додаток або веб-портал www.diia.gov.ua/rd4u. Для подання на Категорію потрібно заповнити форму та відповісти на вказані запитання, надати відповідні докази на підтримку претензії: документи, записи, заяви, фотографії чи інші матеріали, які підтверджують збитки.

  Головне завдання Міжнародного Реєстру збитків – отримувати та обробляти заяви про збитки та докази; класифікувати та систематизувати такі заяви, оцінювати та визначати придатність заяв для включення до Реєстру та реєструвати прийнятні заяви з метою їх майбутнього розгляду та винесення рішення.

  «Запуск Реєстру, складової Міжнародного компенсаційного механізму, його технічний старт – це безпрецедентна, революційна подія для світового міжнародного права, для українців, для всіх постраждалих від війни. Його створення й поява стали результатом кропіткої, безупинної роботи української команди та світової спільноти. Ми не чекаємо на завершення війни – ми діємо. Створено реальну можливість притягнути рф до відповідальності та отримати відшкодування збитків, завданих країною-агресором», - сказав Міністр юстиції України Денис Малюська.

  Концепцію Міжнародного компенсаційного механізму побудовано у тісній співпраці з міжнародними партнерами та організаціями на основі міжнародних договорів. Перший крок було зроблено на Генасамблеї ООН 14 листопада 2022 року голосуванням за резолюцію «Сприяння здійсненню правового захисту і забезпечення відшкодування шкоди у зв’язку з агресією проти України». Згодом 12 травня 2023 року на засіданні заступників міністрів Ради Європи прийнято Резолюцію про встановлення Розширеної часткової угоди про реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України. Про створення Реєстру було оголошено на Саміті глав держав та урядів Ради Європи, що відбувся у Рейк’явіку 16-17 травня 2023 року.

  «Ще рік тому мало хто вірив у саму можливість запуску Реєстру збитків, а сьогодні ми його запускаємо та приймаємо перші заяви на відшкодування. У нас ще багато роботи, адже Робоча група, яку створив Президент України в травні 2022 року для розробки та впровадження міжнародно-правового механізму відшкодування шкоди, продовжує працювати над створенням Компенсаційної комісії, яка буде присуджувати компенсації й Компенсаційного фонду для виплат. Учасники Робочої групи перебувають у постійному діалозі з міжнародними партнерами, щоб якнайшвидше запустити Міжнародний компенсаційний механізм в цілому, а всі постраждали отримали компенсації», - підсумувала заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра.

  Документи Реєстру та детальна інформація за посиланням.