• In English
 • Боротися з фальсифікованими та контрафактними ЗЗР можливо шляхом посилення державного контролю та відповідальності

  За даними територіальних органів Держпродспоживслужби, сільськогосподарські товаровиробники для захисту посівів сільськогосподарських культур від шкідливих організмів щорічно використовують 35-40 тис. тонн засобів захисту рослин (ЗЗР). Такий обсяг препаратів дозволяє провести комплекс захисних заходів на площі 45-50 млн га та істотно зменшити втрати врожаю.

  Однак на ринок ЗЗР в Україні потрапляє велика кількість підроблених препаратів. За оцінками міжнародних організацій, понад 50% підробок припадає на ринок дрібного фасування, призначених для застосування в приватному секторі, та до 25% підробок – на ринок оптової торгівлі ЗЗР.

  У поточному році зафіксовані численні факти гибелі бджолосімей, що призвело до неабияких втрат бджолярів.

  Насичення ринку ЗЗР фальсифікованою та контрафактною продукцією свідчить про недостатню дієвість існуючих механізмів державного регулювання для контролю цієї сфери.

  Така ситуація була спричинена надмірною дерегуляцією та несвідомістю деяких суб’єктів господарювання, яка, у тому числі, торкнулася сфери захисту рослин та державного контролю за господарською діяльністю щодо робіт із фумігації.

  Так, впродовж 2014-2015 років із метою дерегуляції аграрної галузі в законодавство України були внесені зміни, які, зокрема, стосувалися питання обігу ЗЗР та проведення фумігації. Було скасовано ліцензування на провадження господарської діяльності з торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин) та з проведення фумігації (знезараження) об’єктів регулювання, визначених Законом України «Про карантин рослин», які переміщуються через державний кордон України та карантинні зони. У законодавстві виключена норма щодо погодження на ввезення на територію України ЗЗР, яке видавалося суб’єктам господарювання на підставі результатів аналітичних досліджень ЗЗР з метою недопущення ввезення заборонених, непридатних препаратів і таких, що не відповідають вимогам щодо їх якості.

  З 2014 року по січень 2018 року в Україні діяв мораторій на проведення Держпродспоживслужбою планових заходів державного нагляду у ряді сфер, у тому числі й захисту рослин. Це унеможливило здійснення контролю за своєчасним проведенням операторами ринку та громадянами заходів щодо захисту рослин та виконання регламентів застосування ЗЗР.

  На сьогодні мораторій на проведення планових заходів державного контролю у сфері захисту рослин скасовано, і територіальні органи Держпродспоживслужби проводять планові заходи державного нагляду. За результатами перевірок встановлено, що кожен третій суб’єкт господарювання порушує чинне законодавство у сферах захисту та карантину рослин.

  З метою адаптації законодавства Держпродспоживслужба за підтримки Європейського Союзу в рамках проекту Twinning «Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері ЗЗР та здоров’я рослин і посилення відповідних інспекційних та лабораторних служб» 1 червня поточного року розпочала інформаційну кампанію «Стоп нелегальні ЗЗР!». У рамках кампанії проводиться комплекс заходів, які спрямовані на підвищення обізнаності громадськості та попередження негативних наслідків від придбання та використання препаратів сумнівної якості.

  Міжнародна та європейська практика регулює на державному рівні контроль при застосуванні та обігу ЗЗР шляхом ліцензування або державної реєстрації господарської діяльності з торгівлі та надання послуг із використання ЗЗР, у тому числі і фумігантів.

  Виходячи із світового та європейського досвіду державного регулювання безпечного обігу та використання ЗЗР на законодавчому рівні, необхідно забезпечити прозорий механізм ліцензування, ведення державного реєстру господарської діяльності з торгівлі ЗЗР та проведення робіт з фумігації.

  Разом з тим для забезпечення належного реагування та уникнення випадків порушення законодавства у сфері захисту рослин фахівці Держпродспоживслужби підготували пропозиції щодо внесення змін до законів «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про бджільництво» та Кримінального кодексу України.

  Пропозиції стосуються:

  - посилення відповідальності за загибель та/або отруєння людей, тварин, риби, бджіл;

  - запровадження відповідальності за неповідомлення про використання засобів захисту рослин через представників місцевих органів влади або в засобах масової інформації;

  - зобов’язання суб’єктів господарювання під час проведення робіт (обробки) з застосуванням засобів захисту рослин надавати відповідну інформацію не пізніше ніж за три доби до початку обробки місцевим органам самоврядування (об’єднані територіальні громади, сільські та селищні ради тощо) та посилення відповідальності за невиконання вказаної норми;

  - удосконалення порядку інформування власниками пасік чи пасічниками при переміщенні (кочівлі) пасік не пізніше ніж за добу до такого переміщення (кочівлі) місцеві органи самоврядування (об’єднані територіальні громади, сільські та селищні ради тощо);

  - законодавчо визначити термін «фумігант» та встановити вимоги до їх застосування;

  - ліцензування впровадження господарської діяльності торгівлі пестицидами і агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин), а також ліцензування проведення робіт з фумігації.

  Прийняття законопроекту дозволить захистити права громадян шляхом посилення відповідальності сільгоспвиробників за грубе порушення законодавства у сфері захисту рослин. На сьогодні проект закону опрацьовується профільними департаментами та директоратами Мінагрополітики.