• In English
 • Аптеки у лікарнях будуть зобов’язані долучитися до програми «Доступні ліки»
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 22 грудня 2023 року о 16:00

  Відтепер аптеки та аптечні пункти, розміщені у приміщенні або на території лікувальних закладів, будуть зобов’язані укласти договір з НСЗУ, завдяки якому пацієнти зможуть отримувати ліки безоплатно або з певною доплатою за програмою «Доступні ліки». Відповідне рішення прийняв Уряд.

  «Зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків — задачі, на вирішення яких спрямована програма «Доступні ліки». Завдяки їй українці можуть отримати лікарські засоби безоплатно або з невеликою доплатою. Перелік медпрепаратів постійно розширюється. Відпуск ліків у межах програми здійснюється в аптеках, що мають відповідний договір з НСЗУ. Однак, досить часто, аптеки, які знаходяться в лікарнях, не мають таких договорів. Відповідно, пацієнт не має можливості отримати призначені лікарем препарати за програмою реімбурсації в медзакладі. Сьогодні ми вирішуємо це питання. Відтепер аптеки у медзакладах будуть зобов’язані укласти договір з НСЗУ та долучитись до програми “Доступні ліки”. А отже, українські пацієнти зможуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою за програмою реімбурсації прямо в аптеці медзакладу», — сказав Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.

  Для отримання відшкодування вартості лікарських засобів з 1 січня 2024 року аптеки, незалежно від форми власності та підпорядкування, повинні подати заяви про укладення договору до Національної служби здоровʼя.

  Ще з 1 квітня 2019 року Національна служба здоровʼя адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» і напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за рецептом.

  Загалом з 2019 року НСЗУ виплатила аптекам за відпущені лікарські засоби близько 8 млрд гривень.

  Програма реімбурсації «Доступні ліки» дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків. Наразі 4,43 млн пацієнтів отримали «доступні ліки» безоплатно або з доплатою. По всій країні близько 14 тисяч аптек мають договір із НСЗУ та отримують відшкодування повної або часткової вартості ліків.

  Програма реімбурсації «Доступні ліки» постійно розширюється новими препаратами, і включає 515 торгових назв лікарських засобів за такими напрямами:

  - 232 — для лікування серцево-судинних захворювань (в т. ч. для профілактики інсультів та інфарктів);

  - 53 — для лікування цукрового діабету 2 типу;

  - 4 — для лікування нецукрового діабету;

  - 23 (+9 комбінацій) — для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів;

  - 65 — для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії;

  - 7 — для лікування хвороби Паркінсона;

  - 21 — для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді;

  - 72 — препарати інсуліну;

  - 6 — для знеболення паліативних хворих;

  - 23 — тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові.