• In English
 • Верховна Рада схвалила зміни до Бюджетного кодексу для запровадження середньострокового планування
  опубліковано 24 березня 2017 року о 18:18

  Парламент підтримав зміни до Бюджетного кодексу України для запровадження середньострокового планування (законопроект №6161). Це перший крок до повноцінного переходу на середньострокове бюджетування та новий ефективний механізм управління бюджетним процесом. Чому це важливо? Перехід від однорічної до трирічної перспективи бюджетного планування є не просто технічною зміною у формуванні бюджету шляхом додавання у розрахунках ще двох бюджетних періодів, а системною зміною бюджетної політики, яка має забезпечити стратегічний підхід до визначення пріоритетних заходів та відповідний розподіл обмежених ресурсів.

  У чому суть?

  Ухвалений законопроект "Про внесення зміни до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України" передбачає перенесення кінцевого терміну подання до Кабміну проекту Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 рр. та здійснення уточнення прогнозу держбюджету на 2018-2019 рр. на 1 червня 2017 року, які Кабінет Міністрів розглядає та схвалює у двотижневий строк з дня їх подання. При цьому терміни складання та подання проекту закону про Державний бюджет України до Кабінету Міністрів залишаються незмінними. Використання найбільш актуальних макроекономічних показників дозволить зробити більш точні прогнози на наступні три роки та загалом сформувати реалістичні бюджет. 

  На сьогодні Урядом визначено особливості бюджетного процесу у поточному році та формат підготовки проекту Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки. Зокрема, до Основних напрямів бюджетної політики вперше буде включено:

  - загальні стелі видатків та стелі видатків головних розпорядників коштів державного бюджету на наступні три роки;

  - перелік стратегічних цілей та результатів діяльності головних розпорядників, яких очікується досягнути у середньостроковому періоді. Такий підхід дозволить продемонструвати динаміку якісних змін у сферах державного управління.

  Що це дає?

  Прийняте рішення дозволить підготувати якісно новий проект Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки і ще на один крок наблизитися до середньострокового бюджетного планування.

  Водночас запровадження бюджетного планування на середньостроковий період переслідує чотири ключові цілі:

  – Послідовна та передбачувана бюджетна політика.

  – Посилення бюджетної дисципліни. Тобто встановлення чітких правил гри та дотримання їх усіма учасниками бюджетного процесу.

  – Оцінка впливу реформ та врахування їх наслідків у середньостроковому періоді. Іншими словами, підвищення обґрунтованості стратегічних рішень.

  – Підвищення ефективності та результативності бюджетних видатків. Нова система бюджетного планування спрямована на досягнення стратегічних цілей держави.

  Що далі?

  Реалізація бюджетної реформи з переходу до середньострокового планування передбачає внесення комплексних змін до Бюджетного кодексу України. Уряд планує розробити і подати їх до Верховної Ради України до кінця поточного року.