• In English
 • Мінсоцполітики: Децентралізація надасть більше повноважень громадам у вирішенні проблем дітей із неблагополучних сімей
  опубліковано 23 березня 2017 року о 17:54

  Сьогодні, 23 березня, у Києві розпочав роботу дводенний Всеукраїнський семінар «Забезпечення найкращих інтересів дитини в умовах реформи системи інституційного догляду та виховання дітей», організований Уповноваженим Президента України з прав дитини та «Lumos Foundation» за підтримки Кабінету Міністрів України.

  У заході взяли участь дружина Президента України Марина Порошенко, Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, Голова Європейського офісу «Lumos Foundation» Ірина Маланчук, Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, представники центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, зарубіжні гості.

  Мінсоцполітики на семінарі представляли заступник Міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Сергій Устименко, директор департаменту захисту прав дітей та усиновлення Руслан Колбаса, начальник управління профілактики соціального сирітства Ірина Пінчук і начальник управління у справах людей похилого віку та надання соціальних послуг Оксана Суліма.

  Під час свого виступу Сергій Устименко окреслив сучасний стан забезпечення інтересів дитини в умовах де інституалізації. Він, зокрема, повідомив, що Міністерство соціальної політики визначило на найближчий час п’ять пріоритетів, чотири з яких безпосередньо стосуються системи охорони дитинства і будуть впроваджуватися за підтримки Мінсоцполітики в першу чергу безпосередньо в нових об’єднаних територіальних громадах. Це - забезпечення прав дітей; сприяння продуктивній зайнятості, залучення громадян до ринку праці; децентралізація системи соціальних послуг та їх розвиток на рівні територіальних громад; запровадження ефективного адресного надання державної соціальної допомоги.

  Станом на 01.09.2016 в системі соціального захисту населення функціонувало 49 дитячих будинків-інтернатів, 1 дитяче відділення при будинку-інтернаті, 7 притулків та 75 центрів соціально-психологічної реабілітації. У кожному із зазначених закладів виховуються діти, у яких є батьки, і діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Є також діти з особливими освітніми потребами, різними формами інвалідності.

  За даними моніторингу, проведеного громадськими організаціями, на початок 2016 року в інтернатних закладах виховувалося 97 042 дітей. При цьому дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, лише 8 741, тобто 8 % від загальної кількості дітей в інтернатах. Усі інші вихованці – це діти, у яких є батьки, не позбавлені батьківських прав.

   «Ми зараз робимо все, щоб провести адміністративну реформу і дати більше повноважень та відповідальності громадам, перш за все, у ставленні до дитини і сім’ї. Не ремонт приміщень вирішить ситуацію із неблагополуччям, а особиста відповідальність представників громади та їхній вплив на сімейне неблагополуччя.  Мабуть нам потрібно усім разом більш детально вивчити причини, які спонукають батьків влаштовувати дітей до інтернатів та спільно шукати підходи для зменшення наповнення інтернатних закладів дітьми за заявами батьків», - зазначив Сергій Устименко.

  Водночас заступник Міністра наголосив, що потребує також уваги і раціональність використання фінансових ресурсів, які б могли бути спрямовані на допомогу сім’ям з дітьми. «Ми разом із спеціалістами Міністерства фінансів маємо оцінити всі рівні роботи в цьому напрямку та ухвалити найкращі рекомендації для розпорядників коштів», - зауважив він.

   Щороку близько 10 тисяч дітей залишаються без батьківського піклування. Як підкреслив Сергій Устименко, однією із основних причин такого явища є те, що на місцевому рівні практично відсутні послуги з підтримки сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, недостатньо роботи, спрямованої на надання таким сім’ям вчасної допомоги. «Ми бачимо проблеми, розуміємо їх походження, відповідно маємо активно рухатися до їх вирішення та поступово створювати максимально можливі умови для забезпечення права дитини на виховання в сім’ї», - зазначив урядовець.

  Він також розповів про кроки, які має намір здійснити Мінсоцполітики для переломлення ще з радянських часів існуючої практики утримання дітей в інтернатних закладах різних типів.

  Першим, як зазначив заступник Міністра, має стати налагодження конструктивної взаємодії центральних органів виконавчої влади щодо реформування закладів в найкращих інтересах дитини.

  Одночасно із цим повинна проводитися робота над підвищенням зацікавленості кожної об’єднаної територіальної громади у забезпеченні повноважень щодо:

  - соціальної підтримки сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема, внаслідок асоціального способу життя, на ранніх етапах неблагополуччя, для попередження (мінімізації) негативних наслідків як для родини, кожної дитини в ній, так і для громади в цілому;

  - захисту прав кожної дитини, виявленої на її території в кризовому стані, незалежно від походження.

  Наразі у Мінсоцполітики уже розроблено проекти нормативно-правових актів, спрямовані на реалізацію цих вкрай важливих завдань. Також фахівці відомства вже працюють і над розробкою покрокового плану щодо поступового переходу від дитячих закладів стаціонарного перебування до інших форм підтримки дітей та сімей.

  «Розвинувши соціальні послуги у кожній територіальній громаді та змінивши моделі функціонування і фінансування закладів із стаціонарним перебуванням дітей, ми зможемо сміливо перейти до реорганізації сучасних інтернатів», - резюмував Сергій Устименко.

  Водночас він закликав усі органи і служби, від яких залежать якісні зміни у житті дітей, об’єднувати зусилля, розвивати соціальну свідомість та брати відповідальність в громадах за долю дітей і сімей.