• In English
 • У Мінкультури експерти Ради Європи розпочали роботу з огляду культурної політики України
  опубліковано 14 березня 2017 року о 12:23

  На запрошення Міністерства культури  України делегація  експертів  Ради Європи 13-14 березня відвідує Україну з метою огляду культурної політики країни.

  До складу делегації експертів увійшли: Беніто Баррантес - представник Державного секретаріату з питань культури Іспанії, Доріс Карнер – представник Федеральної канцелярії Австрійської Республіки, Філіп Керн – директор «KEA Consultancy», Лоредана Россігно – представник Міністерства культурної спадщини Італії, Жан-Крістоф Сімон - предсавник Генерального Директорату культурної спадщини Міністерства культури і комунікації Французької Республіки, Кетрін Меркле -  представник Директорату з питань демократичного врядування Секретаріату Ради Європи.

  13 березня  робота експертів Ради Європи розпочалася із зустрічі з  Міністром культури України Євгеном Нищуком,  Першим  заступником Міністра культури України Світланою Фоменко, народним депутатом України, заступником голови Комітету з питань культури та духовності ВРУ Іриною Подоляк.

  Міністр культури України Євген Нищук подякував експертам Ради Європи за висловлене бажання до співпраці та наголосив на важливості отримати експертну  оцінку  та точку зору на ті речі, які  сьогодні є актуальним  для реалізації державної культурної політики  в Україні та отримання  реальних результатів.

  «Ми розпочали зміни з себе, здійснили реорганізацію структури  Міністерства  культури. Цей крок був необхідний, оскільки відомство довгі роки виконувало функції, які дісталось йому в спадок від радянських часів, які втратили свою актуальність та наразі  появились нові проблеми та питання, які  відповідають сучасним викликам», -  сказав Євген Нищук.

  Міністр культури обговорив спектр питань, які наразі є нагальними для культурної політики України, а саме виклики та пріоритети для закладів культури маленьких міст та населених пунктів в умовах  впровадження реформи децентралізації та здійснення управління культурною спадщиною в контексті децентралізації.

  «Власне, наприкінці 2016 року, нами вперше була здійснена ретельна інвентаризація та оцінка стану наявних закладів культури у  містах,селищах та селах. Що дає нам можливість  з’ясувати загальну картину стосовно закладів культури та перегляду на цій основі загальних показників та індикаторів функціонування локальних культурних інституцій, зрозуміти ризики втрати наявних закладів культури при передачі повноважень територіальним громадам», - повідомив Євген Нищук.

  Окремо Міністр культури зупинився на важливості підтримки з боку європейських партнерів у частині проведення моніторингу стану об’єктів національної культурної спадщини, які опинилися на окупованій РФ території, що унеможливлює  з боку України  здійснювати контроль за станом їх збереження.

  Перший заступник Міністра культури Світлана Фоменко  наголосила,  що  хоча процес формування основ нормативно-правової бази для ефективного впровадження реформи децентралізації розпочався у період 2014-2015 років,  культурний  компонент  не був врахований.

  «У більшості нормативно-правових актів, концепціях, програмах тощо, питання культури були згадані в загальному контексті, а не спрямовувалися на вирішення існуючих проблем. Зараз Мінкультури  продовжує розпочату роботу в контексті впровадження реформи децентралізації та передбачило в пріоритетах своєї діяльності на найближчі три роки – підвищення якості культурних послуг у місцевих громадах. Необхідно виробити нові диференційовані моделі функціонування закладів культури, ввести соціальну і економічну складову в концепцію вирішення проблеми локальних закладів культури. Розробити та затвердити мінімальні стандарти забезпечення культурними послугами», - сказала Світлана Фоменко.

  Вона також акцентувала увагу присутніх, що всі рішення та пропозиції Мінкультури приймаються із залученням широкого кола фахівців та представників певного напрямку культурної галузі.

  Зі свого боку експерти Ради Європи поділилися досвідом своїх країн щодо вирішення питання розвитку культурних установ в умовах децентралізації, у тому числі  збереження та розвитку культурної спадщини.

  Впродовж дня експерти Ради Європи поспілкуються керівниками структурних підрозділів Мінкультури та  державних культурних інституцій  з метою обговорення питання оптимізації культурної інфраструктури в регіонах, мінімального переліку культурних послуг та реформування початкової мистецької освіти. Також відбудеться зустріч з експертами та зовнішніми партнерами, присвячена питанням державно-приватного партнерства та охорони культурної спадщини.

  14 березня делегація  експертів  Ради Європи відвідає місто Вінницю, де відбудуться зустрічі з представниками органів влади на регіональному та місцевому рівні, керівників закладів культури, а також представників громадських організацій та приватного сектору. Для обговорення пропонуються наступні питання: розподіл повноважень та ресурсів в умовах децентралізації; модернізація місцевої культурної інфраструктури; доступ до мистецької освіти; управління культурною спадщиною на регіональному рівні; державно-приватне партнерство в управлінні спадщиною.