• In English
 • Сергій Савчук: Розвиток енергоефективності та відновлюваної енергетики - це створення нових робочих місць та зростання економіки України
  опубліковано 28 лютого 2017 року о 16:14

  Енергетична незалежністьбезумовне стратегічне завдання Уряду. На шляху його виконання важливу роль відіграють питання ефективного споживання енергоресурсів та використання відновлюваних джерел енергії. При цьому розвиток цих сфер, окрім очевидних своїх переваг, має ще одну важливу складовурозвиток малого та середнього бізнесу, створення нових робочих місць та пожвавлення економіки країни.

  «Візьмемо для прикладу Урядову програму «теплих» кредитів. Вона націлена на пересічного українця. Її метадопомагати громадянам впроваджувати заходи з енергоефективності у своїх оселях, надаючи їм на це безповоротну фінансову допомогу. Втім, програма стала ще й дієвим механізмом залучення інвестицій в економіку країни», – наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук у ході свого публічного звіту у Будинку Уряду 28 лютого 2017 року.

  За його словами, за понад два роки дії програми з держбюджету було надано більше 215 тисячам родин майже 1,2 млрд грн фінансової допомоги на реалізацію заходів з енергоефективності. Водночас населення, державні банки, органи місцевого самоврядуваннявсі учасники програми, які разом співфінансують енергоощадні заходи, залучили майже 3 млрд грн в економіку країни.

  «Як бачимо, програма має значний мультиплікативний ефект. За нашими розрахунками, 1 грн видатків з державного бюджету додатково залучає 2,5 грн інвестицій в економіку», - підкреслив Сергій Савчук та додав, що програма з енергоефективності дозволила активізувати виробництво різних матеріалів та обладнання: твердопаливних котлів, приладів обліку, теплоізоляційних матеріалів, вікон тощо. Малий та середній бізнес розвивається, відповідаючи на попит населення, створюються нові робочі місця, у працюючих громадян підвищується добробут.

  Ще один показовий прикладенергосервіс у бюджетній сфері. Минулого року вперше в Україні було запроваджено ЕСКО-механізмзалучення приватних інвестицій у термомодернізацію бюджетних установ: лікарень, шкіл, дитсадків тощо. На сьогодні за 19-ма укладеними між розпорядниками бюджетних коштів та компаніями ЕСКО-договорами вже тривають роботи: модернізація котелень, утеплення, облаштування ІТП, заміна освітлення тощо. Суми інвестицій, вкладених компаніями, становлять від 250 тис. грн до більше 1 млн гривень. Водночас очікується щорічна економія від проведених робіт у розмірі щонайменше 15-30%. 

  «Для повноцінного запуску ринку енергосервісу у бюджетній сфері залишився один крокприйняття у другому читанні законопроекту реєстр. № 4549 від 29.04.2016 щодо удосконалення механізму енергосервісу, зокрема в частині особливостей застосування електронних закупівель», - повідомив Голова Агентства та додав, що після цього у 2017 році очікується підписання більше 100 ЕСКО-договорів.

  Висновок простий: розвиток енергоефективності в країні, де більше 80 тисяч багатоповерхівок, 6,5 млн приватних будинків та 100 тисяч бюджетних установ потребують термомодернізації, необхідний та вигідний. З одного боку. енергоефективністьвідповідь на енергетичні виклики, інструмент зменшення рахунків за комунальні послуги як домогосподарствам, так і бюджетним установам, шлях покращення умов проживання в оселях громадян. З іншого боку, це точка росту економіки, від чого виграють усі: держава, бізнес і головнегромадяни.

  Вплив відновлюваної енергетики на розвиток бізнесу ще красномовніший. Наприклад, за останні три роки було введено більше 1,6 ГВт теплових потужностей, що працюють на інших, крім газу, видах палива та енергії. Таким чином, створено внутрішніх ринків виробництва та споживання місцевих видів палива, підвищено  зайнятість населення, збільшено надходження до місцевих бюджетів.

  Крім цього, у 2016 році майже у 4 рази збільшилася кількість домогосподарств, що встановили сонячні панелі, порівняно з 2015 роком, а саме – з 244 до 1109 домогосподарств. Обсяг потужності сонячних панелей зріс майже у 7 разів: з 2,2 МВт станом на кінець 2015 року до 16,7 МВт наприкінці 2016 року. Тобто домогосподарства почали встановлювати більш потужні панелі, ніж раніше. Переходячи на електроенергію з енергії сонця, власники домогосподарств не лише дбають про власну енергонезалежність, а й заробляють на цьому, продаючи надлишок згенерованої електроенергії в мережу за «зеленим» тарифом.

  Це лише деякі докази того, що відновлювана енергетика також стоїть на захисті як енергетичних, так і економічних інтересів держави. Для подальшого розвитку «зеленої» енергетики в Україні, створення сприятливого інвестиційного клімату у цій сфері Держенергоефективності працює над удосконаленням законодавчої бази.

  У 2017 році в сфері відновлюваної енергетики пріоритетними є законопроекти: №4334 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел;  № 6081 щодо покращення інвестиційних можливостей у сфері виробництва електричної енергії з альтернативних джерел; щодо стимулювання встановлення сонячних та вітрових електричних станцій на території приватних домогосподарств; щодо розвитку сфери виробництва рідких біологічних видів палива; щодо розвитку високоефективної когенерації.

  З презентацією Голови Держенергоефективності можна ознайомитися за посиланням: http://saee.gov.ua/sites/default/files/ZVIT_28_02_2017.pdf.