• In English
 • Заява Міністерства культури України щодо осквернення меморіального комплексу цадика Нахмана у місті Умань
  опубліковано 22 грудня 2016 року о 18:14

  Міністерство культури України з великим жалем та прикрістю дізналося про вчинення резонансного й безпрецедентного за своїм цинізмом акту святотатства, здійсненого в ніч на 21 грудня цього року у місті Умані Черкаської області на могильному комплексі Раббі Нахмана з Брацлава.

  Україна впродовж всієї своєї історії була полірелігійною та поліконфесійною країною, на території якої століттями мирно співіснували представники різних конфесій та віросповідань. Толерантність та взаємна повага були й залишаються одними із тих найвищих цінностей, за якими українську спільноту відзначають та ідентифікують в загальноєвропейському контексті як суспільство з одним із найвищих рівнів поваги до всієї сукупності переконань та вірувань. Українські іудеї, як і українські християни та українські мусульмани, є невід’ємною складовою українського суспільства, чиї релігійні погляди  підлягають такому ж гарантованому Конституцією держави захисту, як і будь-які інші права і свободи людини, задекларовані у загальновизнаних європейських та світових документах у відповідній ділянці.

  У цьому зв’язку в невимовною прикрістю доводиться констатувати прецедент злочинної і нічим невиправданої неповаги до почуттів віруючих, який стався на могилі Раббі Нахмана – унікально важливої постаті для всієї іудейської релігійної традиції, засновника Брацлавського Хасидизму, що є на сьогодні найвпливовішим напрямом традиційного Іудаїзму. Могила Цадика Нахмана є одним із найвизначніших місць поклоніння та паломництва для іудейської спільноти не тільки України, але й усього світу.

  Цей зухвалий провокаційний ксенофобський вчинок був невипадково здійснений саме зараз, коли не тільки внутрішньоукраїнська ситуація не дає підстав для зародження чи тим більше прогресування тенденції щодо поглиблення антисемітських проявів, але й налагоджується небачений до цього часу рівень порозуміння та співпраці між Україною та Ізраїлем. Це стало цілком очевидно після того, як Єврейська Держава продемонструвала найвищий рівень співпраці з  Україною у геополітичній площині, проголосувавши у листопаді поточного року разом з іншими 73-ма країнами світу за "Резолюції ООН щодо Криму та міста Севастополь", яка підтверджує територіальну цілісність і неподільність нашої Держави та, в черговий раз, на міжнародному рівні визнає Росію агресором, яка окупувала півострів Крим. Отож вчинення ксенофобського акту в Умані може бути розцінено в якості свідомої провокації та однієї із спроб, спрямованих на підрив стратегічного партнерства між Українською та Єврейською державами.

  Аналізуючи вищезазначений прецедент, не можна виключити і в подальшому втручання деструктивних зовнішніх впливів та іноземних чинників, які намагатимуться дестабілізувати ситуацію у площині міжрелігійних взаємин та міжнаціональних комунікацій в Україні.

  Міністерство культури України категорично засуджує будь-які прояви релігійної та національної нетерпимості! Зокрема воно глибоко стурбоване зазначеним актом вандалізму на могилі Цадика Нахмана, засуджує цей прояв нетолерантності і неповаги до релігійних святинь, висловлює переконання, що ця подія буде належним чином розслідувана правоохоронними органами, а винуватці будуть притягнуті до належної відповідальності у встановленому законодавством порядку.

  Також Мінкультури висловлює підтримку та солідарність з віруючими, що належать до спільноти брацлавських хасидів, та усіма іудейськими об'єднаннями України та світу.