• In English
 • У Києві презентували канадський фільм "Гіркі жнива" про Голодомор в Україні
  опубліковано 27 листопада 2016 року о 20:02

  У дні вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. – геноциду українського народу – у столиці презентували фрагменти фільму “Гіркі жнива” (Bitter Harvest, Devil’s Harvest), першої англомовної художньої стрічки, в основу якої лягли трагічні події в Україні початку 20 століття.

  Продюсер фільму Ян Ігнатович (Канада) також зазначив, що розуміє значення поширення правди про Голодомор у західному світі, для нагадування людству про цей страшний злочин і підкреслив – для нього особисто цей фільм має особливе значення, адже його “родина відчула на собі лещата радянського державного терору і була змушена полишити свою батьківщину”. 

  “Досі не існувало англомовного художнього фільму про ці трагічні події, і пересічні люди в англомовному світі майже нічого не знають про цю трагедію українського народу. Тепер такий фільм маємо. “Гіркі жнива” дозволять західному глядачеві відчути український дух, українську силу та мужність, дізнатися про людські страждання та нездоланність України”, – підкреслив продюсер. 

  У центрі фільму – кохання на тлі епічної картини Голодомору в Україні. Юрій, хлопчина з козацького роду, який шукає розуміння у своїх діда Івана та батька Ярослава, також намагається завоювати серце Наталки. Життя парубка змінюється назавжди, коли його родина та земляки стають жертвами штучного голоду та сталінських репресій.

  Бюджет фільму близько 20 млн доларів. Режисером став канадець українського походження Джордж Менделюк, який разом з Річардом Бачинським-Гувером є авторами сценарію. Оператор – британець Дуглас Мілсом. Музику до фільму написав відомий британський композитор Бенджамін Воллфіш. У головних ролях: Юрій — Макс Айронс, син відомого актора Джеремі Айронса  (“Клуб бунтівників” (2014), “Червона Шапочка” (2011), “Біла Королева і Гостя” (2013)), Наталка – Саманта Баркс (“Знедолені” (2012), “Дракула. Невідома історія” (2014)), Ярослав – Баррі Пеппер (“Врятувати рядового Раяна” (1998), “Зелена миля” (1999), “Поле битви Земля” (2000)), Сергій – Тамер Гассан (“Гра престолів”), Іван — Теренс Стемп (“Особливо небезпечний”, “Операція “Валькірія” (2008)) та інші. Також у фільмі з’являться українські актори – Остап Ступка та Олександр Печериця.

  Автори фільму розказують – зйомки фільму в Україні проходили наприкінці 2013 року, під час президентства Віктора Януковича та розпал Революції Гідності, саме тому тематика стрічки не розголошувалася. Актори були свідками протестів, які відбувалися в той час у країні, та підтримували їх.

  “Ми були всі дуже захоплені цією темою, і ми хотіли підтримати Україну, але наші продюсери зупиняли нас щовечора, коли ми збиралися приєднатися до протестів”, – розповідає Тамер Гассан.

  До зйомок фільму автори “Гірких жнив” підійшли максимально ретельно. Долучили фахових етнографів, зокрема, за автентичний вигляд національного одягу відповідала Марина Сенчило та Гала Отенко, а щодо історичних фактів, на тлі яких відбуваються події на екрані, консультації надавала Людмила Гриневич – доктор історичних наук, директор Українського науково-дослідного та освітнього центру вивчення Голодомору (HREC in Ukraine).

  “Наша робота полягала в адаптації режисерського творчого задуму у відповідності до етнокультурних реалій. Ми працювали з арт-департаментом і художником по костюмах. За сценарієм події відбувалися в Смілі, звідки я родом, тому більшість реквізиту і матеріалу для костюмів звідти. Потім це трансформувалося в збірний образ населеного пункту, без географічної конкретики”,повідомила Марина Сенчило. – Костюм – це художній прийом, за допомогою якого ми намагалися передати емоційний стан сцен. А також свідома гіперболізація, наприклад, надмірна святковість у побутових моментах народного костюму. Щоб показати ту його красу, яку було знищено Голодомором, і вона не повернулася в широкий вжиток. Натомість буденною стала чорна жалоба і сірий «совєцький» стандартний костюм”.

  “Сьогодні надзвичайно важливим є популяризація наукового знання. Зараз ми маємо понад 20 тисяч публікацій, присвячених Голодомору. Та ми можемо писати десятки  книжок, але не маємо певності в тому, що все, що ми відкриваємо, стане доступним широкому колу людей. І у цьому контексті фільм, той який ми презентуємо, має велике значення. Фільм цей – спрямований до західної аудиторії, – додала історик Людмила Гриневич. – Без знання минулого, без цієї трагічної сторінки нашої історії, досить важко зрозуміти контексти нинішні. А тепер, дивлячись на екрани, люди дізнаватимуться про важку історію України, це допоможе усвідомити, чому в сучасній Україні відбулося кілька революцій, остання Революція Гідності, чому українці прагнуть свободи, чому вони проти тоталітарних імперських урядів і чому ми сьогодні ведемо боротьбу і на сході України та ставимо питання про анексію Криму”.

  Поширення історичної правди, а надто у непростий для України час війни з РФ,  називає надзвичайно важливим і Міністр культури України Євген Нищук. Він зазначає, що саме через мистецтво – кіно, музику, театральні постановки – трагедія народу розкриватиметься світу. Згадує, як був одним з учасників та ініціаторів перших вшанувань жертв Голодомору близько 20 років тому, а також про міжнародний мистецький проект “Україна пам`ятає – світ визнає”, що розпочався у 2008 році та охопив 15 країн світу і був спрямований на визнання Голодомору  геноцидом українського народу. 

  “Разом з Національним оркестром, артистами Національної опери, Ніною Матвієнко та іншими ми відвідали 15 країн світу та виконали твір «Панахида за померлими з голоду» Євгена Станковича на слова Дмитра Павличка. Україна чи не вперше тоді розкрила цю біль і рану, про яку за кордоном і нині небагато знають,сказав Міністр.- Так, у нас були документальні фільми, був фільм “Голод 33” Олеся Янчука, але це чи не перший повноцінний художній фільм, повномасштабний міжнародний проект. Ми відкриваємо себе світу і усі будемо зцілюватися знанням правди”.   

  Євген Нищук також зазначив, що сподівається, що вихід фільму “Гіркі жнива” стане ще одним кроком до пришвидшення рішення канадського уряду щодо угоди про копродукцію у сфері кіно, підготовка якої нині на завершальних стадіях. “Це буде показовий проект про те, як багато у нас спільних тем і як багато ми зможемо зробити разом”, – сказав Міністр.  

  Вихід фільму у прокат в Україні, Америці, Канаді, Великій Британії, Австралії, Німеччині, Іспанії та інших країнах світу анонсовано на 24 лютого 2017 року. Дистриб’ютором фільму “Гіркі жнива” в Україні стане компанія B&H film distribution.