• In English
 • Члени Уряду представили звіт про роботу Кабінету Міністрів у 2015 році на засіданні Комітету Верховної Ради з питань економічної політики
  опубліковано 10 лютого 2016 року о 21:39

  Сьогодні, 10 лютого, члени Уряду представили звіт про роботу Кабінету Міністрів у 2015 році Комітету Верховної Ради з питань економічної політики.

  На засіданні Комітету Верховної Ради з питань економічної політики були присутні Віце-прем'єр-міністр - Міністр культури України В'ячеслав Кириленко, Віце-прем'єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, Міністр Кабінету Міністрів України Ганна Онищенко, Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі, Міністр молоді та спорту Ігор Жданов, Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин, Міністр соціальної політики Павло Розенко, Міністр оборони Степан Полторак, Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, Міністр юстиції Павло Петренко, Міністр фінансів Наталія Яресько, Міністр інфраструктури Андрій Пивоварський, Міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко, Міністр освіти та науки Сергій Квіт.

  Міністри взяли участь у засіданні комітету, прозвітували за напрямками роботи очолюваних ними міністерств та відповіли на запитання народних депутатів.

  Віце-прем’єр-міністр - Міністр Культури В’ячеслав Кириленко повідомив, що у 2015 році було ратифіковано Угоду «Креативна Європа» - українці отримали доступ до банку фінансування проектів на півтора мільярда євро. «Наші креативні люди, і наші арт-менеджери після створення національного бюро програми можуть брати участь у проектах вартістю від 100 тисяч євро до 2 млн. євро», -  зазначив він. З прийняттям закону про державну підтримку кінематографії створено додаткові можливості залучення внутрішніх і зовнішніх інвестицій для створення українського кіно. Вже відчутні результати виконання закону про декомунізацію, прийнятого в травні минулого року, зазначив В’ячеслав Кириленко. Практично готові всі підзаконні акти для передачі архівів СБУ в окремо створюваний архів Українського інституту національної пам’яті.

  Віце-прем'єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко повідомив про проведення Урядом низки важливих реформ. Зокрема, це реформа державного управління в Україні, «що є запорукою відходу від радянської системи». «Тому реформа децентралізації – ключова реформа, яка дозволить практично Україні інтегруватися в Європейський Союз і стати на демократичних принципах для того, щоб рішення приймалися саме у громадах та визначалися пріоритети: яким чином має розвиватися громада, той чи інший регіон, в які галузі потрібно залучати інвестиції, яким чином змінити якість життя», - наголосив Віце-прем'єр-міністр. Він подякував Парламенту за прийняті закони щодо децентралізації, що «дало можливість розпочати процес об’єднання громад» та у 2015 році сформувати вже 159 громад. При цьому Геннадій Зубко наголосив на необхідності прийняття змін до Конституції в частині децентралізації. Крім того, за його словами, важливим досягненням минулого року є питання бюджетної децентралізації: «24 млрд. грн. додатково пішло в бюджет розвитку місцевих громад». Торік розпочато дерегуляцію в ДАБІ.

  Геннадій Зубко також повідомив, що продовжується реформування житлово-комунального сектору, здійснюються заходи з енергоефективності. 

  Міністр соціальної політики Павло Розенко наголосив, що надаючи субсидії громадянам на житлово-комунальні послуги, соціальні працівники закликають до економії енергоресурсів. «Адже, наприкінці сезону, у тих хто економить, на персональних рахунках залишиться певна сума від субсидій, і тоді Уряд буди приймати рішення: або дозволити громадянам далі використовувати цю субсидію і таким чином спокійно пройти літній період, або є варіанти монетизації цієї суми, щоб люди вклали ці кошти в енергозбереження на наступні сезони», - наголосив він.

  Водночас Міністр освіти і науки Сергій Квіт зупинився на проблемних питаннях, які виникли в процесі децентралізації та передачі деяких функцій на місця. Зокрема, Міністр відповів на питання щодо проблеми фінансування ПТУ, до вирішення якої змушений був долучитися Уряд, оскільки місцева влада не скрізь була готова справитися з цією задачею. «Хто може управляти ПТУ? Тільки області, - зазначив Сергій Квіт. - Тільки на рівні області видно потреби економіки, індустрії, що потребують працедавці, яких професій, скільки людей треба готувати». «Ми крок за кроком повинні вчитися децентралізації: за що відповідає центральна влада і за що місцева влада», - наголосив Сергій Квіт.

  Міністр фінансів Наталія Яресько підкреслила, що попри складний фінансово-економічний стан країни на початку 2015 року, за результатами року вдалось стабілізувати фінансову й бюджетну системи країни та уникнути фінансового колапсу. Зокрема, наповненість рахунків Казначейства забезпечує можливість вчасної сплати всіх соціальних стандартів. Більше того, в грудні 2015 року були сплачені пенсії за січень цього року навіть перед початком місяця. Також відновлено резерви Національного банку з рівня лише одного місяця критичного для країни імпорту (5 млрд. дол. США) до безпечного рівня трьох місяців покриття (13 млрд. дол. США). «За минулий рік спільними зусиллями нам вдалось подолати найбільші економічні виклики та стабілізувати ситуацію в економіці. Проте досягнута нами стабільність ще не є достатньо міцною, тому ми будемо продовжувати структурні реформи та дотримуватись жорсткої бюджетної політики, що забезпечить надійне підґрунтя для сталого економічного зростання», - зазначила Міністр фінансів.

  Олексій Павленко наголосив, що цього року очолюваному ним Міністерству аграрної політики та продовольства вдалося забезпечити кілька рекордних показників: рекордну валютну виручку від агроекспорту - 11 млрд., рекордний зерновий експорт - 35 мільйонів, рекордний експорт м’ясо-молочної продукції - 253 тисячі тонн. «Дев’ять країн відкриті для майже 100 українських компаній в м’ясомолочній галузі», - зазначив Олексій Павленко, коментуючи досягнення щодо освоєння нових ринків.

  «Ми поставили собі ціль – від міністерства бюрократії до міністерства справедливості, і до цієї цілі ми будемо спільно з вами йти», - зазначив Міністр юстиції Павло Петренко і додав, що було проведено аудит, кадрову реформу, скорочено невластиві функції, набрано через конкурси нових людей. Міністерство юстиції було першим, що застосувало систему ProZorro в своїй роботі. За словами Павла Петренка, Міністерство за 2014-2015 рік витратило в 5 разів менше коштів порівняно з 2013 роком по державних закупівлях. Крім того, було запроваджено систему он-лайн сервісів для бізнесу, цією послугою за рік скористалося 2 млн. українців. Також 350 тис. українців оформили платні послуги не контактуючи з чиновниками. В електронну форму переведено низку інших сервісів - від реєстрації народження дитини, шлюбу, до оформлення підприємства під ключ за 24 години. Реєстраційні функції передано нотаріусам. «Ми запровадили реальну систему правової допомоги малозабезпеченим людям», - зазначив Павло Петренко, повідомивши, що було відкрито 100 центрів надання безоплатної правової допомоги.

  Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков розповів про основні етапи реформування його відомства. Структура Міністерства наразі відповідає європейським принципам побудови аналогічних відомств.

  «Ключовою реформою за минулий рік була реформа національної поліції», - зазначив Арсен Аваков. На сьогодні патрульна поліція успішно працює в 12 українських містах, а до кінця першого півріччя запрацює ще в 17 містах, тобто у всіх великих містах. Про успішність роботи поліції говорять два показники. Вулична злочинність зменшилась на 8 %. Рівень довіри населення до патрульної поліції становить 60-80 %. «В значній мірі це аванс очікуванням. Ми повинні зробити все, щоб діяти далі», - зазначив Міністр. Цього року відбудеться остаточна заміна ДАІ на дорожню поліції, перезавантаження служби дільничних, вже почала роботу нова система груп швидкого реагування. «Триває переатестація. Непросто. До кінця року вся поліція буде переатестована», - зазначив Арсен Аваков, наголосивши, що нова поліція повинна мати адекватну зарплату.

  За словами Міністра інфраструктури Андрія Пивоварського, якщо подивитися на розвиток Укрзалізниці за 24 роки, то тарифи не відповідали економічно обґрунтованим показникам; і саме завдяки професійним діям Мінінфраструктури не відбулося банкрутства Укрзалізниці, вдалося вийти з кризи, нині проводяться ремонти, купуються нові пасажирські потяги.

  «Наше відомство є лідером по політиці відкритих даних, будь-хто з гаджета може зайти на веб-сторінку Міністерства і подивитися, хто, що і за якою ціною купує, для того, щоб порівняти з ринковими індикативами», - наголосив Міністр.

  Він відзначив першочерговість прийняття трьох законів: два щодо створення дорожнього фонду і про децентралізацію дорожнього господарства.

  Щодо Концепції реформування «Укравтодору», то як відзначив Міністр, вона прийнята Урядом у травні минулого року. Згідно з цією Концепцією, буде відбуватися децентралізація «Укравтодору», але це треба робити разом з децентралізацією доріг. Що стосується інвестицій, підкреслив Андрій Пивоварський, підписано досить багато меморандумів, але без прийняття рішення про масову приватизацію, інвестиції не прийдуть: «У світі стивідорна діяльність є приватною, тому повинна бути роздержавлена, крім окремих випадків, якщо це необхідно «Укроборонпрому».

  Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин розповів, що без збільшення виробництва електричної енергії на теплових станціях, що є основним споживачем українського вугілля, перспективи збалансувати вугільну промисловість не існує. «Разом з тим, маючи такий актив як Енергоатом, і використовувати його лише на 75%, також не правильно. Тому виходить, що нам потрібно збільшувати частку чистої електроенергії, а з іншого боку підтримувати теплову», - відзначив він.

  Водночас Володимир Демчишин вважає, що експорт електроенергії може врятувати ситуацію: «Це – експорт в ЄС, який наразі здійснюється, експорт і в Молдову, Білорусь, Литву».

  За його словами, необхідно активізувати законодавчу роботу, що дозволить ринкам газу та електроенергетики запрацювати повною мірою.

  Важливим, як зазначив Володимир Демчишин, є і те, що ключові підприємства галузі збільшили чистий прибуток за минулий рік на 16 млрд. гривень: «Це ті кошти, які здебільшого підуть на дивіденди». 

   «Стосовно корупції, з нею можна боротися лише одним методом – правилами», - наголосив Міністр енергетики та вугільної промисловості.

  Учасники засідання Комітету Верховної Ради з питань економічної політики констатували, що Уряду на чолі з Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком вдалося стабілізувати ситуацію в країні і закласти фундамент якісних змін.

  «У кожному міністерстві проведено дуже багато якісних змін. За рік, що минув, нам багато чого не вдалося зробити. Але ми всі розуміємо, що реформи в такій великій країні, як наша, не можуть відбутися ні за день, ні за рік. Наші сусіди йшли до економічного процвітання 10-15 років», - зазначив Голова комітету Андрій Іванчук. Голова Комітету переконаний, що досягти вагомих результатів щодо реформування в країні можна спільними зусиллями всіх гілок влади на різних рівнях. «Реформи в Україні – це наше спільне завдання», - підкреслив Андрій Іванчук.

  Комітет вирішив взяти до відома звіт про хід і результати виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України у 2015 році.