• In English
 • Інна Совсун: Реформа не здійснюється за один рік, особливо у середовищі, де необхідно поміняти ставлення
  опубліковано 09 лютого 2016 року о 19:23

  9 лютого 2016 року у Будинку Уряду відбувся брифінг Міністра освіти і науки Сергія Квіта, Першого заступника Міністра Інни Совсун.

  Перший заступник Міністра освіти і науки розповіла про імплементацію Закону України «Про вищу освіту». «Реформа не здійснюється за один рік, особливо у середовищі освіти, де необхідно не просто змінити законодавчу базу, а поміняти практики, ставлення і підходи, які закріплені роками в університетах», - наголосила Інна Совсун.

  За її словами, ключова ідея, прийнятого майже 1,5 року тому закону – це розширення автономії вищих навчальних закладів. Централізована система, що була покликана забезпечити якість вищої освіти, її не забезпечує, а лише блокує зміни. В рамках університетської автономії вищі навчальні заклади отримали право формувати власні освітні програми, визнавати іноземні дипломи за спрощеною процедурою, а також забезпечувати умови для академічної мобільності. Відповідно до закону вищі навчальні заклади отримали ширші повноваження у кадровій політиці. «Університети самі формують кадрову політику і визначають, які фахівці їм потрібні», - повідомила Інна Совсун.

  Окрім того, МОН тісно працює з органами студентського самоврядування. Права студентів закріплені у законі, разом з тим, університети в переважній більшості ігнорують норми і права, тому Міністерство додатково роз’яснює і зараз проводить низку тренінгів для органів студентського самоврядування в регіонах.

  Як повідомила Перший заступник Міністра, важливим кроком імплементації закону є надання можливості університетам розміщувати на рахунках у державних банках кошти, отримані від надання платних послуг, розпоряджатись та спрямовувати їх на розвиток закладу.

  Інна Совсун підкреслила, що автономія повинна передбачати й ширшу відповідальність для університетів. У першу чергу всі університети зобов’язані оприлюднювати фінансову та іншу звітність на своїх сайтах.

  Перший заступник Міністра також зазначила, що вже кілька місяців триває робота над створенням національного репозитарію текстів курсових, дипломних, магістерських робіт, дисертацій. Як пояснила Інна Совсун, за допомогою різного програмного забезпечення, що є на ІТ-ринку, можна автоматизувати перевірку робіт на плагіат. «З цією проблемою треба боротися не на рівні Міністерства, а на системному рівні», - зазначила Перший заступник Міністра. Окрім того, один із дієвих механізмів боротьби з плагіатом, це розміщення дисертацій он-лайн, який вже діє сьогодні. Після того, як цю норму закону було впроваджено, посилилася увага громадськості та наукової спільноти до перевірки дисертацій.

  За словами Інни Совсун, також сьогодні спільно з американською агенцією з розвитку USAID, ОБСЄ в Україні Міністерство реалізує важливий проект. У ньому задіяні 10 університетів. Ідея пілотного проекту – вступні іспити на магістерську програму на спеціальність «право» за результатами зовнішнього незалежного оцінювання. Зараз розробляється єдина тестова база для абітурієнтів. «Це зробить механізм вступу в магістратуру прозорим, а також започаткує нові підходи до якості освіти, боротьби з корупцією на інших етапах, крім вступної кампанії», - зазначила Перший заступник Міністра.

  Інна Совсун також підкреслила важливість приєднання України до програми ЄС «Горизонт 2020» та повідомила, що університети і наукові установи активно подають заявки на участь у проектах програми; вже багато отримали позитивні відповіді. Зокрема, на початок осені було більше 10 проектів, учасниками яких стали українські інституції. «Це унікальна можливість для українських установ отримати досвід роботи з міжнародними партнерами, а також фінансування», - підкреслила Перший заступник Міністра.