• In English
 • Децентралізація в Україні за планом "Б" йде ще з 2014 року, - В'ячеслав Негода
  опубліковано 05 лютого 2016 року о 10:53

  Усім, хто говорить, що відкладання голосування змін до Конституції вимагає плану «Б» для реформи місцевого самоврядування та децентралізації, треба розуміти, що ця реформа в Україні за планом «Б» йде ще з 2014 року.

  Про це сказав Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода під час громадського форуму «Чи й досі відкрите вікно можливостей? Майбутнє конституційної реформи України».

  Він, зокрема, зазначав, що прийнята ще у квітні 2014 урядова Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні чи не першим пунктом передбачала змін до Конституції у частині децентралізації, а вже потім – прийняття необхідних законів. Це і був план «А».

  «Та навіть попри те, що на той час питань Криму та Донбасу, на які зараз кивають опоненти реформи, ще не існувало, події уПарламенті того скликання показували, що він не готовий до консолідованих і відповідальних рішень, а особливо тих, що стосуються самоврядування, передачі повноважень від центральної влади на місця. Але з реформою не можна було зволікати, очікуючи від народних депутатів конституційних змін, вона була вимогою суспільства. Тому ми одразу приступили до плану «Б»- розробкизаконодавства, яке дозволялодецентралізувати усе, що не вимагало змін Основного закону», - сказав В’ячеслав Негода.

  За словамиПершого заступника Міністра, за цей час була втілена фінансова децентралізація, яка вже довела свою ефективність.Передаються повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю, адміністративних послуг. В країні почали реалізовуватися реальні проекти регіонального розвитку, а не проекти «латання дір». Крім того, розпочався процес міжмуніципального співробітництва, активно почали об’єднуватися громади.

  «Стільки громад за такий короткий час добровільно не об’єднувалося в жодній з європейських країн, які стали на шлях децентралізації. Це підтверджує прагнення громад до змін, до створення кращих умов життя людей. Тому наше завдання на найближчий час - максимально сприяти процесу створення спроможних громад – ефективного базового рівня місцевого самоврядування», - сказав В’ячеслав Негода.

  При цьому він зазначив, що цілісна реформа, всеохоплюючадецентралізація не відбудеться без змін до Конституції, бо без цього неможливо побудувати ефективне самоврядування на рівні областей і районів. «Але ми віримо, що ті процеси, які вже вдалося запустити, за деякий час спровокують активний запит від суспільства на подальші зміни. А разом з суспільством «дозріють» і ті, від кого залежать зміни до Основного закону», - резюмував В’ячеслав Негода.