• In English
 • Зміни до Угоди СОТ про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності сприятимуть зростанню виробництва й експорту в Україні, - Наталія Микольська
  опубліковано 20 січня 2016 року о 12:51

  Президентом України на розгляд Верховної Ради України було внесено розроблений Міністерством економічного розвитку і торгівлі України проект Закону про прийняття Протоколу про внесення змін до Угоди ТРІПС (реєстраційний номер 0079 від 14.01.2016).

  Метою Протоколу є включення до Угоди СОТ про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (далі – Угода ТРІПС) додаткових положень щодо гнучких механізмів примусового ліцензування, які зможуть використовувати члени СОТ для виробництва та експорту фармацевтичної продукції, забезпечуючи її доступність для споживачів.

  Можливість використання таких механізмів, особливо у країнах з недостатніми або взагалі відсутніми виробничими потужностями у фармацевтичному секторі, була передбачена Декларацією про Угоду ТРІПС та охорону здоров’я, положення якої знайшли свою реалізацію і правову визначеність у Протоколі.

  Набрання чинності Протоколом дозволить членам СОТ уникнути проблем, пов’язаних із необхідністю захисту патентів на відповідну фармацевтичну продукцію згідно з вимогами Угоди ТРІПС. Зокрема, зазначені зміни до Угоди ТРІПС забезпечать правову можливість здійснювати експорт фармацевтичної продукції, виготовленої за примусовою ліцензією, до країн, які або взагалі не мають власних потужностей для їх виробництва, або у фармацевтичному секторі яких наявних виробничих потужностей недостатньо для задоволення власних потреб охорони здоров’я.

  Як відзначила заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торговий представник України Наталія Микольська, прийняття Україною Протоколу сприятиме пришвидшенню набрання ним чинності й активізації роботи членів СОТ із реалізації його положень.

  «Ми очікуємо, що ратифікація Протоколу й подальше набрання ним чинності дозволить членам Світової організації торгівлі, у т.ч. Україні, ефективно використовувати механізм примусового ліцензування стосовно лікарських засобів для вирішення проблем охорони здоров’я, враховуючи певні обставини та власні потреби. Це, передусім, сприятиме збільшенню доступності фармацевтичної продукції в результаті надходження в обіг інноваційних лікарських засобів за більш доступною ціною, обміну сучасними технологіями і посилення співробітництва у цій сфері з іншими членами СОТ, нарощування потенціалу фармацевтичного сектору України та експорту фармацевтичної продукції», – наголосила Наталія Микольська.

  Як відомо, станом на січень 2016р. вже 91 член СОТ (зі 162, включаючи 28 країн-членів ЄС), здійснив процедури з прийняття Протоколу, який набере чинності після виконання відповідних внутрішньодержавних процедур двома третинами членів СОТ (на сьогодні це 108 членів).  Презентація щодо Протоколу про внесення змін до Угоди ТРІПС